To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Regulacje prawne rachunkowo ś ci, ich harmonizacja i standaryzacja . Przez harmonizację zasad rachunkowości należy rozumieć proces redukowania różnic w sprawozdawczości między krajami (P. Walton, A. Haller i B. Raffournier), lub szerzej — proces skierowany na zmniejszanie ilości stosowanych praktyk rachunkowości poprzez określenie takiego ich zestawu, w ramach którego przedsiębiorstwa mogą dokonywać wyboru ewentualnych rozwiązań co do określonych zasad rachunkowości (C. Roberts, P. Weetman i P. Gordon). Można stwierdzić, iż harmonizacja jest odpowiedzią na oczekiwania coraz to bardziej wymagających użytkowników informacji tworzonych w rachunkowości, użytkowników działających w nowych uwarunkowaniach — globalizacji rynku, co skutkuje przepływami kapitału między krajami i regionami świata. Pojęcie standardu w rachunkowości obejmuje normę prawną w klasycznym znaczeniu, a także normy, zasady i procedury w rachunkowości, które są zabezpieczone sankcjami różnych zbiorowości, instytucji społecznych. Istotą standaryzacji jest natomiast stosowanie dokładnie tych samych reguł; ma to miejsce wówczas, gdy wszystkie zainteresowane strony stosują identyczne lub bardzo zbliżone praktyki rachunkowości — ujednolicone zasady rachunkowości. Harmonizację z reguły kojarzy się z ponadnarodowymi regulacjami tworzonymi w Unii Europejskiej, natomiast standaryzację kojarzy się z Komitetem Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASC) Dla harmonizacja i standaryzacji rachunkowości zasadnicze znaczenie mają:
· Założenia koncepcyjne sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych
· Dyrektywy Unii Europejskiej
· Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR), zwane aktualnie Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
· Międzynarodowe Wytyczne Rewizji Finansowej W ostatnich latach zaczęły powstawać standardy o zasięgu międzynarodowym. Instytucją która szczyci się największymi osiągnięciami w tej dziedzinie jest Międzynarodowy Komitet Standardów Rachunkowości (IASC). Jest to niezależna, prywatna organizacja, która postawiła sobie za cel ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez przedsiębiorstwa i inne organizacje w sprawozdawczości rachunkowej na całym świecie. Komitet zajął się opracowaniem i publikacją Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, projektów standardów oraz zatwierdzaniem interpretacji Stałego Komitet ds. Interpretacji (SKI). Komitet Międzynarodowych Standardów Rachunkowości został przekształcony w 2001 r. w Międzynarodową Radę Standardów Rachunkowości (IASB). Standardy opublikowane od tego czasu są określane mianem Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. W 2002 r. przekształcono Stały Komitet ds. Interpretacji SKI w Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (IFRIC)
(…)
… innego państwa.
Wymienione dyrektywy posłużyły jako wzorce dla ustawodawcy przy konstruowaniu polskiej ustawy o rachunkowości, dostosowując w ten sposób system rachunkowości w Polsce do systemu obowiązującego w państwach Unii Europejskiej.
Proces harmonizacji rachunkowości na bazie dyrektyw w Unii Europejskiej uznano za zbyt powolny i mało elastyczny. Wiąże się to z uzależnieniem zasad i procedur…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)