To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Referendum lokalne Zgodnie z konstytucja członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować, w drodze referendum o sprawach dotyczących tej wspólnoty. Przedmiotem referendum lokalnego mogą być - sprawy o charakterze merytorycznym dotyczące danej wspólnoty oraz sprawy odwołania organu samorządu, który pochodzi z wyborów.
Referendum polega na udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie albo dokonania wyboru między różnymi wariantami. W referendum maja prawo brać udział osoby stale zamieszkałe na obszarze danej jednostki, posiadające czynne prawo wyborcze. Referendum przeprowadza się z inicjatywy organu stanowiącego lub na wniosek uprawnionych do głosowania. Wniosek mieszkańców może dotyczyć odwołania rady gminy jak i wójta. Wniosek może zgłosić, co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy lub powiatu lub 5% mieszkańców województwa. - Referendum z inicjatywy organu stanowiącego Rada gminy, powiatu lub sejmik województwa podejmują uchwałę o przeprowadzeniu referendum bezwzględną liczbą głosów. Uchwała musi zawierać pytania referendum, termin, kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum oraz wzór karty do głosowania. - Referendum na wniosek mieszkańców Z inicjatywą może wystąpić grupa co najmniej 15 obywateli, którym przysługuje czynne prawo wyborcze lub statutowa struktura terenowa partii działająca w danej jednostce, organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną.
Inicjator referendum na własny koszt podaje do wiadomości mieszkańców przedmiot zamierzonego referendum. W gminie następuje to w sposób zwyczajowo przyjęty. Inicjator przekazuje pisemny wniosek przewodniczącemu zarządu, a w gminie wójtowi. Ci przekazują wniosek organowi stanowiącemu danej jednostki. Organ stanowiący podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum. -Referendum w sprawie odwołania organu jednostki Takie referendum nie może być przeprowadzone w dowolnym czasie. Zgodnie z ustawą referendum to należy przeprowadzić po upływie 10 miesięcy od dnia wyboru organu lub 10 miesięcy od ostatniego referendum, ale nie później niż 8 miesięcy przed zakończeniem kadencji. Inicjator referendum przekazuje komisarzowi wyborczemu wniosek mieszkańców. Komisarz wydaje postanowienie w ciągu 30 dni o przeprowadzeniu referendum jeżeli wniosek spełnia wymogi formalne. Na postanowienie komisarza odrzucające wniosek służy skarga do sądu administracyjnego. Uchwałę rady gminy o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania wójta przewodniczący rady przekazuje komisarzowi, który wydaje postanowienie w ciągu 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia o odrzuceniu lub oddaleniu przez sąd administracyjny na rozstrzygniecie nadzorcze wojewody unieważniające uchwałę.
(…)
… terytorialne komisje do spraw referendum oraz obwodowe komisje do spraw referendum. Terytorialne komisje powołują organy jednostek samorządu terytorialnego, a w przypadku referendum w sprawie odwołania organu komisarz wyborczy. Obwodowe komisje powołują terytorialne komisje lub komisarz wyborczy. Referendum przeprowadza się w stałych obwodach głosowania utworzonych w celu przeprowadzenia wyborów do organów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)