referaw

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1869
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
referaw - strona 1

Fragment notatki:

Znaczenie witamin dla organizmu człowieka, napisany na zajęcia z przedmiotu żywność funkcjonalna, który wykłada na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie prof. UR dr inż. Grażyna Jaworska. Cały plik zajmuje 12 stron, natomiast obszerną treść zmieścić można w 10 stronach. Zagadnienia, jakie zostały w nim poruszone, to m.in.: co to są witaminy, funkcje witamin, charakterystyka witaminy A (retinol), niedobór i nadmiar witaminy A, witamina B1 (tiamina) - opis i funkcje, niedobór witaminy B1, nadmiar witaminy B1, witamina B2 (ryboflawina) - opis i funkcje, niedobór i nadmiar witaminy B2, witamina B3 (niacyna) - opcje i funkcje, niedobór i nadmiar witaminy B3, witamina B5 (kwas pantotenowy) - opcje i funkcje, witamina B5 nadmiar i niedobór, witamina B6 (pirydoksyna) - opis i funkcje, nadmiar i niedobór witaminy B6, witamina B9 (kwas foliowy) - opis i funkcje, nadmiar i niedobór witaminy B9, witamina B12 (cyjanokobalamina) - opis i funkcje, nadmiar i niedobór witaminy B12, witamina C (kwas askorbinowy) - opis i funkcje, nadmiar i niedobór witaminy C, witamina D (kalcyferol) - opis i funkcje, nadmiar i niedobór witaminy D, witamina E (tokoferol) - opis i funkcje, nadmiar i niedobór witaminy E, witamina H (biotyna) - opis i funkcje, nadmiar i niedobór witaminy H, witamina K (filochinon) - opis i funkcje, nadmiar i niedobór witaminy K.

Witaminy są to organiczne związki, które są niezbędne dla normalnego przebiegu szeregu procesów metabolicznych w organizmie człowieka. Funkcje witamin obejmują również przemianę tłuszczów i węglowodanów, w energię, prawidłowe działanie wielu enzymów (jako tak zwane koenzymy, czyli substancje pomagające enzymom, jako koenzymy są przenośnikami elektronów, atomów lub grup chemicznych podczas reakcji biochemicznych, które właśnie polegają na wymianie tych elementów), współudział w procesie odnowy uszkodzonych tkanek, tworzenie hormonów, przeciwciał, krwinek, budowa materiału genetycznego itd. Witaminy nie są natomiast źródłem energii i materiałem budulcowym. Zdecydowana większość witamin nie może być syntetyzowana przez nasze organizmy, dlatego też muszą być dostarczane z pożywieniem. Istnieją tzw. prowitaminy, które po spożyciu mogą być przez organizm człowieka przetwarzane na witaminy. Istnieją również tzw. antywitaminy (np. awidyna w białku jajek) - czyli związki chemiczne podobne do witamin pod względem składu i budowy, mogące wchodzić w połączenia, za pośrednictwem, których witaminy spełniają swoją rolę w organizmie, ale niezdolne do wykonywania tej roli.
Witamina A - Retinol
Opis i funkcje:  Niedobory witaminy A obserwowano i opisywano od najdawniejszych czasów. W krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu obserwowano schorzenia oczu (kurzą ślepotę - złe widzenie o zmierzchu, kseroftalmię - zmiany w rogówce). Leczono je podawaniem tranu, a czasem wątroby z ryb itp. Podczas I wojny światowej zaobserwowano w Danii zwiększoną liczbę przypadków schorzeń oczu, wiązaną przez ówczesnych uczonych z obniżeniem spożycia masła. Witamina A, rozpuszczalna w tłuszczach została odkryta i rozszyfrowana chemicznie w 1931 a od 1947 witaminę A wytwarza się przemysłowo. Aktywność witaminy A wykazuje szereg związków strukturalnie spokrewnionych. W organizmie zwierzęcym jest to retinol oraz jego pochodne (np. retinal, 3-dehydroretinol). W roślinach i grzybach witamina A wystepuje tylko jako prowitamina i jej głównym związkiem jest Beta karoten, ponadto występują związki określane jako Karotenoidy. Witamina A zapobiega kurzej ślepocie, osłabi

(…)

… przemiany materii. Wytwarzana jest przez bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym. Bierze udział w metabolizmie białek i tłuszczów, uczestniczy w syntezie kwasów tłuszczowych, jak też przy wchłanianiu witaminy C. Współdziała w przemianie aminokwasów i cukrów jak również uczestniczy z witaminą K w syntezie protrombiny białka odpowiedzialnego za prawidłowe krzepnięcie krwi. Wpływa na właściwe funkcjonowanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz