Referat z rynku pracy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 3563
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Referat z rynku pracy - strona 1

Fragment notatki:



Informacje zawarte w notatce to: efektywność szkoleń, szkolenia dla bezrobotnych, akty normatywne, instrument aktywnej polityki rynku pracy.

Szkolenia jako instrument aktywnej polityki rynku pracy i ich efektywność na przykładzie województwa lubelskiego
Tempo zmian strukturalnych i technologicznych, które zachodzą we współczesnej gospodarce, przekładają się na charakter zmian dokonujących się na rynku pracy. Występuje wysoka niestabilność po stronie popytu. Sposobem na dostosowania po stronie podażowej może być zwiększanie się zdolności do zatrudnienia, uwarunkowanych jakością zasobów pracy. Jakość tych zasobów określona jest przez ich kwalifikacje oraz umiejętności adaptacji do zmieniających się warunków na rynku pracy. Niezbędne wydają się więc inwestycje w kapitał ludzki, które podnoszą jakość zasobów pracy.
Jednym z aktywnych instrumentów rynku pracy są szkolenia. Głównym zadaniem szkoleń, jako narzędzia zorientowanego podażowo, jest dostosowanie kwalifikacji zawodowych pracowników do zmian w gospodarce. Szkolenia polegają one na przyuczeniu do zawodu lub przekwalifikowaniu zawodowym. Celem programów szkoleniowych jest także nauka umiejętności poszukiwania i uzyskiwania zatrudnienia. Taka forma aktywizacji osób bezrobotnych nabiera szczególnego znaczenia w przypadku bezrobocia strukturalnego, związanego z lukami kwalifikacyjnymi, które wraz ze wzrostem gospodarczym będą coraz mocniej się ujawniać.
Kryterium, które pozwala określić czy polityka szkoleniowa, prowadzona przez urząd pracy, koresponduje z potrzebami lokalnego rynku pracy jest efektywność poszczególnych kursów dla bezrobotnych. Efektywność tę może określać procentowy udział osób zatrudnionych po ukończeniu szkolenia w stosunku do ogółu przeszkolonych. Jest to jedno z kryteriów wymienianych w rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Rozporządzenia te obligują urzędy pracy do dokonywania analiz efektywności organizowanych szkoleń.
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie realizacji polityki szkoleniowej przez urzędy pracy województwa lubelskiego w latach 2007 - 2009 oraz porównanie efektywności szkoleń - mierzonej odsetkiem bezrobotnych podejmujących pracę po ukończeniu szkoleń w tym okresie. Efektywność została porównana według powiatów, płci przeszkolonych bezrobotnych oraz rodzaju szkolenia. W analizowanym okresie powiatowe urzędy pracy w województwie lubelskim inicjowały i organizowały szkolenia w oparciu o zasady zawarte w następujących aktach prawnych:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku
pracy,
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 marca 2007 roku
w sprawie standardów usług rynku pracy, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 marca 2007 roku
w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia przez publiczne służby zatrudnienia usług rynku pracy.
Pierwszym etapem organizacji szkoleń dla osób bezrobotnych przez powiatowe urzędy pracy było gromadzenie i analizowanie informacji o potrzebach szkoleniowych. Źródłem informacji o potrzebach szkoleniowych były zgłoszenia osób zainteresowanych podjęciem szkolenia oraz zapotrzebowanie zgłaszane przez doradców zawodowych, pośredników pracy, liderów klubów pracy, pracodawców, pracowników ośrodków pomocy społecznej, centrów integracji zawodowej oraz innych partnerów rynku pracy. Efektem analiz było sporządzenie wykazu potrzeb szkoleniowych i przygotowanie planu szkoleń na dany rok.


(…)

… szkoleniowych i przygotowanie planu szkoleń na dany rok.
Szkolenia organizowane przez powiatowe urzędy pracy w latach 2007 - 2009 finansowane były z Funduszu Pracy (FP), Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Część bezrobotnych skorzystała też z Programu Leonardo da Vinci, realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej…
… dla bezrobotnych w województwie lubelskim w latach 2007 - 2009 według źródeł finansowania
Źródło finansowania
Udział osób przeszkolonych FP
60,7%
EFS
33,1%
PFRON
0,9%
EFS/FP
4,9%
FP/PFRON
0,1%
Leonardo da Vinci
0,3%
Źródło: Opracowanie własne na podstawie: Efektywność szkoleń dla osób zarejestrowanych w urzędach pracy województwa lubelskiego w 2007, 2008, 2009 roku, Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie.
W tabeli 1 przedstawiono odsetek osób, które ukończyły szkolenia finansowane z poszczególnych źródeł. Osoby, które ukończyły szkolenia finansowane z Funduszu Pracy stanowiły 60,7% ogółu przeszkolonych. Co trzeci absolwent szkolenia odbył szkolenie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, a co dwudziesty szkolenie finansowane jednocześnie z obydwu wymienionych źródeł. Szkoleniami dla osób niepełnosprawnych, finansowanymi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z dofinansowaniem z Funduszu Pracy objęto 1% przeszkolonych osób. Natomiast z programu Leonardo da Vinci skorzystało 0,3% z nich. W latach 2007 - 2009 w województwie lubelskim szkolenia dla bezrobotnych ukończyło w sumie 26 903 osób. Spośród nich pracę podjęło 9 403, co daje ogólną efektywność szkoleń na poziomie 34,95…
… z tym, że pracodawcy są bardziej skłonni zatrudniać mężczyzn niż kobiety. Szkolenia, obok doradztwa zawodowego i po części pośrednictwa pracy są instrumentami zorientowanymi na podaż pracy. Wspieranie szkoleń powinno stanowić rdzeń polityki rynku pracy. Bez nich niemożliwe będzie bowiem dostosowanie kwalifikacji zawodowych pracowników do dynamicznych zmian w gospodarce. Bibliografia:
Kacprzak M., Aktywne formy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz