To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych Konst. w art. 67 ust. 2 stanowi, że obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i niemający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego. Bezrobotnemu bez żadnego przychodu lub takiemu, który ma przychód miesięczny w wysokości nieprzekraczającej ½ wynagrodzenia min. przysługuje ZASIŁEK (obok świadczeń mających za zadanie wspierać aktywizację zawodową - stypendiów, dodatków aktywizujących).
Podstawowa wysokość zasiłku to 504,20 zł miesięcznie.
Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu po upływie 7 dni od zarejestrowania (art. 71 ustawy), jeśli:
nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy (tj. pracy do której ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe bądź może ją wykonywać po uprzednim szkoleniu, jeżeli stan zdrowia pozwala mu na jej wykonywanie oraz łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego nie przekracza 3 godzin), propozycji szkolenia, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac interwencyjnych lub robót publ. w okresie 18 m-cy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez co najmniej 365 dni był zatrudniony, pełnił służbę bądź wykonywał inną pracę lub działalność, z tytułu której osiągał wynagrodzenie lub dochód w kwocie co najmniej równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę lub z tytułu której podlegał ubezpieczeniu społ. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie musi stanowić kwota niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę, a w przypadku wykonywania pracy w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności - nie niższa niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zasiłek przysługuje też osobie zatrudnionej za granicą przez okres co najmniej 365 dni w okresie 18 m-cy przed zarejestrowaniem się w PUP i która przybyła do Polski jako repatriant.
Również bezrobotnym zwolnionym z wojska po odbyciu służby wojskowej, jeżeli okres jej odbywania wynosił co najmniej 240 dni i przypadał w okresie 18 m-cy poprzedzających dzień zarejestrowania w PUP.
Do tych 365 dni wlicza się okresy:
Czynnej służby wojskowej, Urlopu wychowawczego,
Pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, służby, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków stanowiła kwota równa co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
Za które przyznano odszkodowanie z tytułu sprzecznego z prawem rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy lub stosunku służbowego bądź z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia stosunku pracy,
Zatrudnienia w państwach członkowskich UE i w państwach, z którymi UE zawarła umowy o swobodzie przepływu osób na zasadach określonych przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społ. państw członkowskich UE.
(…)
… składać PUP pisemne oświadczenia o przychodach oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia jego prawa do świadczeń - w każdym miesiącu, gdy ma on prawo do zasiłku w ciągu 7 dni od uzyskania przychodu pod rygorem utraty świadczenia za okres do złożenia oświadczenia lub dokumentów.
W przypadku przyznania bezrobotnemu prawa do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej, zasiłku…
… i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przekazuje równowartość tych kwot na rachunek bankowy Funduszu Pracy PUP, który wypłacił świadczenie pieniężne z tytułu pozostawania bez pracy.
Osoba, która pobrała nienależne świadczenia pieniężne określone w tej ustawie, jest obowiązana do zwrotu, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stwierdzającej obowiązek zwrotu kwoty otrzymanego świadczenia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)