Referat - System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Referat - System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych - strona 1

Fragment notatki:

System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych
Bank państwowy z prywatnymi podwykonawcami, nazywany także Rezerwą Federalną lub FEDem (z ang. Federal Reserve) jest bankiem centralnym Stanów Zjednoczonych. Powstał na mocy Ustawy o rezerwach federalnych z 1913 roku.
System składa się z centralnej Rady Gubernatorów w Waszyngtonie i dwunastu regionalnych Banków Rezerwy Federalnej rozmieszczonych w głównych miastach kraju. Obecnie stanowisko Przewodniczącego Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej zajmuje Ben Bernanke, który 1 lutego 2006 zastąpił Alana Greenspana (pełniącego funkcję przez 18 lat).
Pierwszymi instytucjami mającymi zadania banku centralnego były First Bank of United States działający w latach 1791-1811 i Second Bank of the United States (1816-1836). Różniły się w wielu miejscach od dzisiejszych banków centralnych (np. były w rękach prywatnych). W latach Ery Wolnej Bankowości (1837-1862) formalnie nie było banku centralnego, a banki działały na podstawie regulacji stanowych (np. wydawały różne banknoty, miały niejednolite wymagania co do rezerw itd). Brak nadzoru powodował bankructwo połowy banków, a średni czas ich funkcjonowania wynosił pięć lat. W 1863 roku ustanowiono system banków krajowych (także prywatnych), ujednolicono pieniądz i wprowadzono nadzór nad tymi bankami. W 1913 roku po panikach bankowych (run na banki), które mocno nadwyrężyły system wprowadzono ustawę tworzącą Rezerwę Federalną. Ustawa została podpisana 23 grudnia 1913 przez prezydenta Woodrowa Wilsona.
Zadania Rezerwy Federalnej to:
Nadzór nad bankami
Prowadzenie polityki pieniężnej
Utrzymanie silnego systemu płatniczego
Kontrola nad ilością gotówki produkowanej tzw. fiat money i niszczonej
Badania ekonomiczne
Edukacja ekonomiczna
Wszystkie uzyskane zyski są w pierwszej kolejności przeznaczane na wypłatę 6% rocznych dywidend dla banków członkowskich; pozostała kwota zostaje przekazana Departamentowi Skarbu USA. Dla przykładu, w 2007 roku Departament Skarbu dostał powyżej 97% uzyskanego zysku.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz