Referat Rachunek Zysków i Strat Rachunkowość Finan

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1533
Wyświetleń: 6090
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Referat Rachunek Zysków i Strat Rachunkowość Finan - strona 1 Referat Rachunek Zysków i Strat Rachunkowość Finan - strona 2 Referat Rachunek Zysków i Strat Rachunkowość Finan - strona 3

Fragment notatki:


Rachunek zysków i strat Kolejnym elementem sprawozdania finansowego jest rachunek zysków i strat.
2. Pozwala na przeciwstawieniu przychodom osiągniętym z różnych rodzajów działalności kosztów poniesionych dla osiągniecia tych przychodów. Takie rozwiązanie koryguje się o zyski i straty nadzwyczajne. Następstwem tego jest uzyskanie wyniku finansowego brutto, który należy pomniejszyć o podatek dochodowy (wynik finansowy netto).
3. Typowe zdarzenia prowadzące do zwiększenia wartości aktywów to :
Uzyskanie środków pieniężnych lub należności ze sprzedaży wyrobów, usług i towarów
Zyski ze sprzedaży składników aktywów rzeczowych i finansowych. Wzrost kursu waluty obcej, w której wyrażona jest należność od dłużnika.
Typowe zdarzenia prowadzące do zmniejszenia wartości zobowiązań to :
Umorzenie zobowiązań w skutek np. zawarcia porozumienia z wierzycielami
Spadek kursu waluty obcej w której wyrażone jest zobowiązanie,
Rozwiązanie rezerw utworzonych.
4. Typowe zdarzenia prowadzące do zmniejszenia wartości aktywów to :
Wydanie sprzedanych aktywów odbiorcom, Wynagrodzenia, ubezpieczenia i inne świadczenia na rzecz pracowników.
Zużycie materiałów i energii.
Typowe zdarzenia prowadzące do zwiększenia zobowiązań prowadzące do zmniejszenia korzyści ekonomicznych to:
Utworzenie rezerw na straty z transakcji gospodarczych w toku Utworzenie rezerw na przyszłe wydatki, odprawy emerytalne,
5. Ustawa o rachunkowości dopuszcza dwa warianty sporządzania rachunku zysków i strat w układzie pionowym w postaci jednostronnej tabeli:
Porównawczy - w którym koszty grupuje się według rodzajów (a przychody są skumulowane)
Kalkulacyjny - w którym koszty i przychody są grupowane według funkcji
Różnice  między wariantami
         W wariancie kalkulacyjnym
- sumie przychodów ze sprzedaży produktów - przeciwstawiane są koszty wytworzenia sprzedanych produktów, koszty sprzedaży  i ogólnego zarządu
         W wariancie porównawczym
- sumie przychodów ze sprzedaży produktów, uwzględniając stan zapasów i zwiększonych o koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby - przeciwstawiane są koszty według rodzajów działalności operacyjnej
 
. Zysk (strata) brutto na sprzedaży (występuje jedynie w wariancie kalkulacyjnym) stanowi nadwyżkę przychodów netto nad kosztami wytworzenia sprzedanych produktów oraz nabycia sprzedanych towarów i materiałów, a zatem bez kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu.
8. Rachunek zysków i strat jest sporządzany w układzie segmentowym. Oznacza to odrębne wykazywanie dla każdego rodzaju działalności:

(…)

… operacyjną- zalicza się do nie przychody i koszty pośrednio związane z: - działalnością jednostki np. zbycie środków trwałych, środków trwałych w budowie, z utrzymywaniem i zbyciem nieruchomości.
- odpisaniem należności i zobowiązań przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych z wyjątkiem należności i zobowiązań o charakterze publiczno prawnym - odszkodowaniami karami i grzywnymi. 3.      działalność…
… związanych z płynnością finansową wpływają na wyniki osiągane przez przedsiębiorstwo.
Wśród tych wskaźników można wyróżnić: ROS
ROA ROE Rentowności sprzedaży (ros) - wskaźnik rentowności sprzedaży stanowi relację zysku do przychodów ze sprzedaży. Informuje on o udziale zysku w wartości sprzedaży. Im wskaźnik ten jest wyższy tym większa jest efektywność przedsiębiorstwa. Można wyodrębnić następujące rodzaje wskaźników rentowności sprzedaży:
Patrz slajd 13
15. Rentowności aktywów - wskaźnik rentowności aktywów określa zdolność aktywów jednostki do generowania zysku. Stanowi on relację zysku netto do aktywów. Informuje on o wysokości zysku netto przypadającego na jednostkę aktywów. Wskaźnik ten, określany jest również zwrotem z majątku ROA, pokazuje jak efektywnie firma zarządza swoimi aktywami. Im wartość…
… wyników.
Druga ważna zasada tzw. zasada memoriału, mówi, że w sprawozdaniu finansowym ujmuje się wszystkie operacje gospodarcze dotyczące danego roku, niezależnie od tego czy zostały opłacone czy nie. Oznacza to, że jeżeli spółka wyśle do odbiorcy fakturę za sprzedane produkty, musi zaksięgować przychód w danym okresie, mimo, że odbiorca zapłaci dopiero w następnym okresie sprawozdawczym.
10. Analiza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz