Referat - Język angielski na świecie jako czynnik narodowo- i państwowotwórczy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 833
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Referat - Język angielski na świecie jako czynnik narodowo- i państwowotwórczy - strona 1 Referat - Język angielski na świecie jako czynnik narodowo- i państwowotwórczy - strona 2 Referat - Język angielski na świecie jako czynnik narodowo- i państwowotwórczy - strona 3

Fragment notatki:

Język angielski na świecie jako czynnik narodowo- i państwotwórczy.
Na podstawie artykułu J. Serwańskiego
„Sprawy Narodowościowe” 1996 nr 1
Wśród wszystkich języków istniejących na świecie, niewątpliwie to język angielski zajmuje szczególną pozycję. W moim referacie postaram się opisać rolę polityczną, społeczną i kulturalną tego języka w procesie budowania państw i narodów. Odnośnie do liczby użytkowników język angielski zajmuje drugie miejsce na świecie ( 1.chiński, 3. hindi, 4.hiszpański, 5. rosyjski, 6. arabski). O powszechności tego języka świadczy fakt, że 1 na 7 osób mówi tym językiem jako językiem rodzimym, nabytym w społeczeństwach dwujęzycznych lub zwyczajnie nauczonym jako narzędzie niezbędne do kształcenia i rozwoju. Łącznie jest to ok. 400 mln osób - ta liczna ciągle rośnie, co świadczy o wysokiej pozycji i najwyższym międzynarodowym znaczeniu tego języka.
Warto opisać kilka cech charakterystycznych tego języka. Należy do grupy języków indoeuropejskich, podgrupy germańskiej ( do niej należy też język niemiecki, duński). Język angielski jest jedynym językiem na świecie w którym przymiotniki nie mają odrębnych końcówek. Jest to także język bardzo elastyczny gramatycznie - dany wyraz może funkcjonować jako różna cześć mowy w zależności od kontekstu. Kolejna cecha to otwrtośc słownictwa, czyli możność swobodnego przyjmowania wyrazów z innych języków, co powoduje że zasób leksykalny języka angielskiego jest tak ogromny. Co do historii tego języka, to powstał on w V i VI wieku w Anglii zamieszkałej przez Celtów, na podłożu przeniesionych dialektów przez Angolów, Sasów i być może Fryzów. Dzieje rozwoju języka angielskiego dzielą się na 3 etapy:
Staroangielski - Old English trwający od VIII do ok. 1100 r, był jednolicie germański. Średnioangielski - Middle English trwający od ok. 1100 r. do 1500 r. Zauważono bardzo duży wpływ języka francuskiego i skandynawskiego, w wyniku podboju normandzkiego Anglii w 1066r.
Nowoangielski - Modern English od 1500r. Powstał w wyniku połączenia elementów staroangielskich i francuskich opartych na dialekcie Londynu. W XVI i XVII wieku nastąpił znaczny rozwój języka angielskiego, głównie za sprawą Williama Szekspira. W XVIII -XX w. język angielski stał się językiem o światowym zasięgu, docierał na inne kontynenty, do miejsc dopiero kolonizowanych. Stawał się językiem urzędowym lub powszechnie stosowanym, a w niektórych regionach świata stał się podstawą do utworzenia języków mieszanych.
Istnieje wiele odmian języka angielskiego na świecie, charakterystycznych dla poszczególnych narodów. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje British English . Jest językiem urzędowym, ale nie jedynym oficjalnym Zjednoczonego Królestwa. W Walii jest nim też walijski, w Szkocji używany jest gaelicki. W 1967r. ustawa językowa zrównała w prawach języki angielski i walijski, który ma status drugiego języka oficjalnego. W Polsce i nie tylko to właśnie brytyjski angielski uznawany jest za wzorcowy, stosowany w podręcznikach nauczania. Wynika to głównie z prestiżu i nadrzędności brytyjskiej kultury. W Europie język angielski jest językiem urzędowym także w Republice Irlandii obok irlandzkiego oraz w Republice Malty. Dla mieszkańców Skandynawii i Beneluksu język angielski jest istotnym czynnikiem „znoszenia granic” zarówno między samymi regionami jak i w całej Europie.

(…)

… czynnikiem „znoszenia granic” zarówno między samymi regionami jak i w całej Europie. W USA funkcjonuje Amercian English jako jedyny język urzędowy, którym posługuje się ok. 255 mln mieszkańców. Pomimo tego że językiem hiszpańskim posługuje się ok. 15 mln Amerykanów pochodzenia meksykańskiego, nie uzyskał on statusu języka urzędowego. W USA wyróżniamy trzy dialekty języka angielskiego : północny, środkowy…
… został bengalski, a w Zachodniej części urdu. Gdy w 1971r. oderwał się Wschodni Pakistan tworząc niezależne państwo Bangladesz, jedynym językiem urzędowym stał się bengalski, ale angielski pozostał w powszechnym użyciu. W Chinach i na wyspach Pacyfiku jako „contact language” stosowany jest Pidgin English czyli połączenie nieodmiennych wyrazów angielskich zgodnie z chińskim szykiem zdania. Wyraz pidgin…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz