Angielski czynnik narodowo i panstwowo-twórczy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Angielski czynnik narodowo i panstwowo-twórczy - strona 1 Angielski czynnik narodowo i panstwowo-twórczy - strona 2 Angielski czynnik narodowo i panstwowo-twórczy - strona 3

Fragment notatki:


T: JĘZYK ANGIELSKI NA ŚWIECIE JAKO CZYNNIK NARODOWO- I PAŃSTWOWOTWÓRCZY.
Językoznawca zwraca głównie uwagę na trzy typy klasyfikacji: genetyczną(nazywana również historyczną), geograficzną i typologiczną. Socjolingwistyka uwzględnia prestiż i przewagę jednego języka nad drugim, ich kontakt. Dla historyków i politologów ważny jest status danego języka(urzędowego, oficjalnego, pomocniczego), jego rola jako czynnik narodowotwórczy i dominacji. Języka angielskiego używa się na świecie od stuleci, miał on duży wpływ na inne języki, z którymi się stykał. Najważniejsze z tych kontaktów odzwierciedlają zapożyczone w wielu językach wyrazy z języka angielskiego. Pod względem geograficznym , na kuli ziemskiej język angielski rozpowszechnił się najbardziej ze wszystkich języków. Używają go mieszkańcy 6 kontynentów. Pod względem liczby użytkowników zajmuje 2 miejsce na świecie po chińskim.
Mówiących po angielsku dzieli się na 3 grupy: osoby, które odziedziczyły go jako język rodzimy, osoby które nabyły go jako 2 język w społeczeństwie i te, które nauczyły się go jako języka obcego. Jako rodzimym posługuje się nim obecnie 270mln ludzi. Używających go jako 2 języka jest ok. 135ml(obecnie 1,5mld). Łącznie mówi nim ponad 400mln ludzi, a liczba ta stale się zmienia. Język angielski należy do zachodniej podgrupy germańskiej języków indoeuropejskich, bliski jest fryzyjskiemu. Obecnie angielski to język analityczny, czyli z niewielką fleksją, posiada także elastyczność funkcji gramatycznych i jest otwarty na nowe słownictwo. Przejął on 23-literowy alfabet łaciński, a jego pisownia opiera się na zasadach pochodzących z XVw. Język ten powstał z przeniesionych do Anglii, którą zamieszkiwali Celtowie, dialektów przez plemiona Angolów, Sasów i prawdopodobnie Jutów(inaczej Fryzów) w V i VI w. Rozwój tego języka dzieli się na 3 okresy: staroangielski-anglosaski(od VIIIw-ok. 1100r.), średnioangielski(od ok. 1100 - 1500r) i nowoangielski(od 1500r).
Od XVIII-XXw angielski osiągnął światowy zasięg, na różnych kontynentach, m.in. tych kolonizowanych. Powstało wiele jego odmian, w wielu krajach stał się językiem urzędowym. W Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej angielski jest językiem urzędowym i mówi nim ponad 57mln mieszkańców w różnych dialektach. Oficjalnie używa się także w Walii- walijskiego, a w Szkocji- gaelickiego. W 1967r. Ustawa językowa zrównała w prawach angielski i walijski. W Wielkiej Brytanii mówi się również językami irlandzkim,gaelickim i walijskim- mniejszość autochtomiczna, i językami grup napływowych z Karaibów(500tys), Indii i Pakistanu(350tys) oraz imigrantów europejskich.
W Republice Irlandii także obok irlandzkiego, język angielski jest językiem urzędowym. Tak samo w leżącej na południu Europy Republice Malty, angielski wraz z maltańskim to języki urzędowe.

(…)

…. Na tym terenie angielski był podstawą do stworzenia języków mieszanych zwanych gwarami, żargonami, pidżinami i kreolskimi- te z elementami francuskiego. Na południowo-zachodnim Pacyfiku- Malezja i Papua-Nowa Gwinea -używany jest „beche -de-mer”. Na Wyspach północno-zachodnich- żargon Chinook, na Wyspach Tonga na południowym Pacyfiku- żargon sranan tongo z elementami angielskiego(odmiana Taki-Taki).
Na Bliskim Wschodzie w Egipcie, Kuwejcie, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich językiem państwowym jest arabski, ale powszechnie używa się angielskiego.
Język angielski ma także duże znaczenie w organizacjach i współpracy międzynarodowej. Jest jednym z pięciu języków oficjalnych wszystkich organów ONZ, z wyjątkiem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Zamiast francuskiego stał…
… się również językami irlandzkim,gaelickim i walijskim- mniejszość autochtomiczna, i językami grup napływowych z Karaibów(500tys), Indii i Pakistanu(350tys) oraz imigrantów europejskich.
W Republice Irlandii także obok irlandzkiego, język angielski jest językiem urzędowym. Tak samo w leżącej na południu Europy Republice Malty, angielski wraz z maltańskim to języki urzędowe. Dla Skandynawów i mieszkańców Beneluksu
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz