Reengineering

Nasza ocena:

5
Pobrań: 518
Wyświetleń: 4186
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Reengineering  - strona 1 Reengineering  - strona 2

Fragment notatki:...Reengineering to fundamentalne przemyślenie od nowa i radykalne przeprojektowanie procesów w firmie, prowadzące do dramatycznej ( przełomowej) poprawy osiągniętych wyników( takich jak koszty, jakość, serwis i szybkość). Definicja ta zawiera 4 pojęcia kluczowe:
Lider- jest to kierownik na najwyższym stopniu zarządzania, z jego inicjatywy następuje wszczęcie prac nad radykalna przebudową przedsiębiorstwa, jest siłą naciskową na wprowadzenie reengineeringu...

Reengineering to fundamentalne przemyślenie od nowa i radykalne przeprojektowanie procesów w firmie, prowadzące do dramatycznej ( przełomowej) poprawy osiągniętych wyników( takich jak koszty, jakość, serwis i szybkość). Definicja ta zawiera 4 pojęcia kluczowe:
Fundamentalne przemyślenie przedsiębiorstwa i jego procesów oznacza postawienie takich pytań jak: Dlaczego robimy te rzeczy, dlaczego w taki sposób. W odpowiedzi zyskujemy obraz co należy zmienić.
Radykalne przeprojektowanie: M. Hammer i J. Champy interpretujące jako przeciwieństwo terminu powierzchowne. Radykalne do znaczy aż do końca. W reengineeringu chodzi o całkowicie na nowo ukształtowane przedsiębiorstwo, o zupełnie nowy proces, a nie o ulepszenie, rozszerzenie czy modyfikację procesów istniejących.
Dramatyczna poprawa oznacza że Reengineering nie interesuje się niewielkimi przyrostami, ale raczej skokami ilościowymi.
Procesy- definiowane są jako wiązka aktywności skierowana na jedno lub więcej wejść. W wyniku tych aktywności klient dostaje wyrób o pożądanej przez niego wartości.
Hierarchia procesów:
Subprocesy-na tym poziomie należy dbać o zapewnienie określonego poziomu wydajności .
Procesy główne- tutaj powinno się mieć na oku podnoszenie wydajności( w rezultacie ulepszenia procesów głównych powinien nastąpić wzrost wydajność)
Megaprocesy- chodzi tutaj o radykalną reorganizację procesu, czyli o Reengineering.
Etapy wprowadzania reengineeringu
Ustalenie procesu- postawienie ogólnej wizji, wizja powinna być miarę konkretna ale równocześnie zachować coś co przyciąga i mobilizuje
Identyfikacja procesów podlegających przebudowie- po nakreśleniu wizji następuje właściwe kształtowanie procesu reengineeringu.
Diagnoza i ocena procesów przedsiębiorstwa, rozwijanie wizji.
Opracowanie i przedstawienie projektów nowych procesów- w tej fazie najważniejszą rolę odgrywają komórki zajmujące się informatyzacją przedsiębiorstw. Ich zadanie polega na dostarczeniu zespołowi zajmującemu się wprowadzanie rengi. wiedzy o środowiskach i metodach informatycznych.
Wprowadzenie w życie(wizji) - zaczyna się ono od podjęcia decyzji o gruntownym odnowieniu procesów w przedsiębiorstwie. Wdrożenie wizji przebiega zgodnie z organizacją prac projektowych.
Rezultaty wprowadzenia reengineeringu:
Skrócenie cyklów produkcji o70%
Redukcja kosztów o minimum 40%
Poprawa jakości wyrobów i zadowolenia klientów o ponad 40%
Podniesienie rentowności o minimum 40%
Rozszerzenie udziału w rynku o conajmniej25%
Mocne strony reengineeringu:
Całościowe, ponadresortowe myślenie i działanie
Wzrost wydajności
Skrócenie czasu trwania procesów
Słabe strony reengineeringu:
Autorytarny styl kierowania podczas wdrażania koncepcji
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz