To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Receptorowa teoria działania trucizn
Receptorowa teoria działania trucizn- teoria Ehrlicha:
Substancje biologicznie czynne (egzogenne) wywołują tylko wtedy efekt biologiczny, gdy co najmniej przejściowo mogą łączyć się z substancjami (endogennymi) zwanymi receptorami.
Receptor określa się jako strukturę zdolną do oddziaływania z określonymi grupami.
Receptorowe hipotezy:
Okupacyjna
Dynamiczna
Makromolekularnej perturbacji
Okupacyjna -Nasilenie efektu toksykologicznego jest wprost proporcjonalny do liczby utworzonych połączeń trucizna- receptor.
Dynamiczna- Wykładnikiem nasilenie efektu toksykologicznego jest liczna połączeń trucizna- receptor tworzących się w jednostce czasu.
Makromolekularnej perturbacji- W wyniku połączenia trucizna- receptor dochodzi do zmiany energii spinowej i elektronowej cząsteczki, co powoduje zmianę ukształtowania samego receptora i zmianę swobodną energii.
Obecnie- Trucizna to taka substancja, która po wniknięciu do ustroju w niewielkich ilościach może spowodować wskutek swych właściwości toksykodynamicznych zaburzenie w funkcjonowaniu ustroju lub jego śmierć.
Dlaczego nie ma pewnej definicji:
Wiele substancji znanych i uznanych za trujące mogą powstawać wewnątrz organizmu w wyniku powstawania tzw autointoksykacji np. wskutek przemiany materii (metabolizmu wewnątrz ustroju np. CO)
Trucizna:
Jad- toksyczna wydzielana zwierząt lub bakterii
Substancja toksyczna- trucizna naturalna lub syntetyczna zdefiniowana pod względem chemicznym
Toksyna- naturalna silna trucizna zwierząt i roślin
Toksyczność związków zależy od:
1) Wielkości organizmu- istnieje zaleźność odwrotnej proporcjonalności pomiędzy masą zwierzęcia a powierzchnią jego ciała: im mniejsze jest zwierzę tym większa jest powierzchnia przypadająca na gram masy ciała
2) Szybkość wchłaniania- DDT podawany iniekcyjnie jest tak samo toksyczny dla ssaków jak i owadów, a podwany zewnętrznie jest bardziej toksyczny dla owadów- pancerzyk chitynowy jest bardziej przepuszczalny niż skóra ssaków
3) Różnic w przemianach metabolicznych gatunków- różnice w reakcji na sulfonamidy ludzi i bakterii. Ludzie wymagają dostarczenia egzogennego kw foliowego, który przekształca się w kwas tetrahydrofoliowy potrzebny do syntezy nukleotydów
4) Układów metabolizujących ksenobiotyki- pyretroidy ulegają szybkiej biotransformacji tj hydrolizie wiązań etsrowych w org ssaków, a znacznie wolniej w org owadów
5) Czynników środowiskowych- dieta, stan hormonalny, płeć, pora dnia, wiek
(…)
…, stan hormonalny, płeć, pora dnia, wiek
6) Czynników genetycznych- np. polimorfizm acetylowania (proces acetylowania hamuje działanie leku przeciwgruźliczego izoniazydu. Niektóre osoby mają genetyczny brak tego enzymu i lek nie jest u nich metabolizowany, może działać dłużej. …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)