Fragment notatki:
1.Czym różnią się pojęcia : reakcja chemiczna i proces chemiczny. Reakcja chemiczna - szczególny typ procesu w którym dochodzi do zmiany rodzaju cząstek biorących w niej udział . Wyróżniamy reakcje proste ( zachodzi jedna reakcja chemiczna) i złożone ( zespół reakcji chemicznych i procesów fizycznych) 2. Omów mechanizmy wymiany ciepła 1) przewodzenie- wymiana energii kinetycznej pomiędzy cząstkami w obrębie jednego ciała. W ciałach stałych zachodzi zapośrednictwem ruchu drgającego elementów tworzących strukturę ciała 2) promieniowanie- przekazywanie ciepła w wyniku emisji i adsorpcji promieniowania elektromagnetycznego. Każde ciało którego temperatuta jest od 0 K emituje promieniowanie, które po przebyciu określonej przestrzeni jest absorbowane, a energia promieniowania przekształca się w en cieplną. 3) konwekcja- unoszenie wiąże się ze zmianami gęstości cieczy i gazów w różnej temp. Ogrzanie powoduje obniżenie gęstości płynów i unoszenie ku górze płynów o niższej gęstości. 3.Wyjaśnij wpływ struktury kryształu na przewodnictwo cieplne struktura regularna i wiązania kowalencyjne sprzyjają dobremu przewodzeniu ciepła np. diament. Odległość międzypłaszczyznowa im większa wartość d tym gorzej.ogolnie zależy od rodzaju wiązań chemicznych ciała stałego, struktury, zdefektowania, mikrostruktury, temperatury. 4.Oblicz współczynnik przewodzenia ciepła materiału o powierzchni 1m 2 i grubości 2m, wiedząc ,że ilość ciepła przewodzona przez ścianę w czasie 1 s przy różnicy temperatur ścian przeciwległych wynosi 4K wynosi 0,2J 0,2J/1s=0,2 W 0,2W/1m 2 =0,2 W/m 2 =q 0,2=λ 0,2=2λ λ=0,1 W/mK 5.wymień technologicznie użyteczne źródła energii paliwa-materiały palne, które w ocenie technologiczno ekonomicznej mogą być źródłem energii, stałe ( drewno,torf, węgiel brunatny,kamienny, drzewny,antracyt,koks, półkoks) gazowe( gazy ziemne, sztuczne, gaz koksowniczy) ciekłe( ropa i produkty destylacji, smoła węglowa?) paliwa naturalne powstały w wyniku metamorfozy substancji organicznych zawierających w swej składzie C H ON mumolit- produkty metamorfozy roślin np. torf, węgiel kamienny oraz Sapropelity 6.Czy ciepło spalania i wartość opałowa czystego węgla są sobie równe czy różne -uzasadnij Ciepło spalania Q c różni się od wartości opałowej Q w energią która została pochłonięta na przejście wilgoci z paliwa i spalania wodoru z pary w postać ciekłą Q w =Q c -r o W. Jeżeli pod określeniem czystego węgla rozumiemy jego postać pierwiastkową to Q c =Q w bo nie zawiera H 2 O i H 2 7.Wyjaśnij zasadę działania termometrów bimetalowych taśmowe płaskie, spiralne kształtowe. Taśmy metalowe wykonane z metai o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej zgrzane i uformowane w żądany kształt. Kształt termometru w temperaturze pokojowej- kształt spoczynkowy. Ogrzanie powoduje różne wydłużenie taśm i odkształcenie elementu pomiarowego w kierunku materiału o mniejszej rozszerzalności cieplenej. Odkształcenie taśmy płaskiej f= K
(…)
… pomiarowego w kierunku materiału o mniejszej rozszerzalności cieplenej. Odkształcenie taśmy płaskiej f= K , Wykorzystują one zjawisko rozszerzalności liniowej 2 róznych metali.8.Zapisz i objaśnij równanie Kirchoffa aλ=ελ w stanie równowagi termicznej natężenie emisji i absorpcji są jednakowe dla danego ciała (szarego lub czarnego) czyli ciało emituje(szare) tyle energii promienistej ile zaabsorbowałoby ciało doskonale czarne w tej samej temp.9.Zapisz i objaśnij równanie Bernouliego dla cieczy rzeczywistych ( u-prędkość przepływu, p-ciśnienie, z-położenie jednostki masy względem wybranego przez nas poziomu odniesienia, g- przyspieszenie ziemskie,ρ-gęstość. Przy przepływie rzeczywistym część energii jest tracona ma pokonanie siły biernej- tarcia wewn i tarcia o sciany przewodu. En. Ta jest zamieniana na ciepło…
… punktu rosy?- ciśnienie, temperatura.11. Jakie rodzaje naprężeń, gdzie i dlaczego występują w suszonym materiale?Ubytek wilgoci z wyrobu pociąga za sobą kruszenie się wyrobu. Warstwy bliższe powierzchni wyrobu są bardziej suche niż wnętrze. W efekcie w warstwach powierzchniowych powstają naprężenia rozciągające, prowadzące do spękań wyrobu. Dlatego wyroby ogrzewa się równomiernie. Naprężenia…
… potrójny wody równy 273,16 K. {1K = 1/273,16} Jednostka układu SI. 2. Dokonaj podstawowego podziału przyrządów do pomiaru temperatury.a) STYKOWE- termometry. nielektryczne: cieczowe, dylatacyjne - manometryczno gazowe i parowe, elektryczne: - termoelektryczne (termopary) - rezystancyjne (metalowe i półprzewodnikowe) b) BEZSTYKOWE (Pirometry): podział w zależności od długości fal wykorzystywanego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)