To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rasa człowieka - to kategoryzacja populacji ludzkich na grupy w zależności od cech dziedzicznych. podziały opierają się na zew, rzucających się w oczy cechach: kolor skóry, kształt czaszki lub twarzy, wzrost, kształt i kolor włosów; kolor oczu. Tradycyjnie i najprościej, ludzi dzieliło się na rasy główne: Białych, czarnych, żółtych i na rasy mieszane, powstałe z krzyżowania przedstawicieli ras głównych Joseph Arthur de Gobineau nazywany ojcem nowoczesnego rasizmu uważał ze istnieją trzy rasy biała(kaukaska), czarna(negroidalna) i żółta (mongoloidalna). Wg niego rasa biała przewyższała dwie pozostałe inteligencją moralnością i siłą woli. Czarni są najmniej zdolni mają zwierzęca naturę i brak moralności. Gobineu był inspiracja dla Hitlera, ugrupowań jak Ku-Klux-Klan czy apartheid w Afryce Południowej. Różnice rasowe - odmiany fizyczne wyróżnione przez członków społeczeństwa lub społeczności jako społecznie znaczące. Różnice rasowe można rozumieć jako zespół relacji społecznych które umożliwiają identyfikację jednostek lub grup albo przypisanie im określonych atrybutów czy zdolności na podstawie cech biologicznych. Podziały rasowe SA nie tylko odzwierciedleniem różnic między ludźmi ale też czynnikami reprodukcji wzorów władzy i nierówności w społeczeństwie Racialisation - kiedy pojęcie rasy staje się podstawą klasyfikacji ludzi. W przeszłości podział ten wynikał z klasyfikacji grup ludzi jako biologicznie odrębnych na podstawie naturalnych cech fizycznych(tak jak proponował de Gobineau). Etnicznoś - odnosi się do kulturowych praktyk i zapatrywań danej społeczności ludzkiej odróżniających ją od innych społeczności. Członkowie grup etnicznych czują się kulturowo różni od innych grup społecznych i tak też są postrzegani. Grupy etniczne różnią się językiem, historią lub pochodzeniem, religią strojem i ozdobami. Różnice etniczne są w pełni . Etniczność najczęściej przypisuje się grupom mniejszościowym. Grupy mniejszościowe (mniejszości etniczne ) - grupy ludzi których członkowie SA nieuprzywilejowani w stosunku do większości populacji i maja pewne poczucie solidarności grupowej. Wspólne doświadczenie dyskryminacji ze strony innych wzmacnia poczucie lojalności i wspólnoty interesów.. Członkowie grup mniejszościowych SA fizycznie i społecznie odizolowanie, żyją na oddzielonych obszarach miejskich lub poza miastem, rzadko wchodzą w związki małżeńskie z członkami większości lub innych grup mniejszości. Uprzedzenia - dotyczą opinii i postaw członków jednej grupy wobec drugiej. Osoba uprzedzona opiera swoje poglądy na pogłoskach a nie bezpośrednich danych i niechętnie je zmienia nawet pod wpływem informacji. Ludzie SA pozytywnie uprzedzeni do grup z którymi się identyfikują a negatywnie do innych. Osoba uprzedzona do danej grupy nie jest w stanie wysłuchać jej racji. Uprzedzenia opierają się na stereotypach i charakterystykach poszczególnych grup.
(…)
… i charakterystykach poszczególnych grup.Utarty stereotyp- stereotyp który nie ma pokrycia w rzeczywistości np. ze samotne matki uzależnione są od pomocy społecznej i nie chcą pracować.Strategia wskazywania kozła ofiarnego- skierowana przeciwko grupom wyróżniającym się i bezbronnym bo stanowią łatwy cel. Role kozła ofiarnego w historii zachodu pełnili protestanci katolicy Żydzi włosi czarni Afrykanie…
… po świecie poza krajem ojczystym w skutek konieczności spowodowanej dramatycznymi okolicznościami. Członkowie diaspory żyją z dala od siebie w sensie geograficznym ale łączy ich wspólna historia i tożsamość etniczna.Nowa migracja - zmiana wzorów migracji w Europie które są następstwem zimnej wojny , długotrwałego konflikty etnicznego w byłej Jugosławii, pogłębianie się integracji europejskiej. …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)