To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pojęcie rasy i rasizmu
Rasizm Wywodzi się od słów ogólnie oznaczających rasę. Rasa ludzka to ukształtowana biologicznie duża populacja ludzka o określonych cechach fizycznych, które są dziedziczne. Uzewnętrznia się przez to, co widzisz w lustrze. Zróżnicowanie to powstaje, bo ludzie muszą się dostosować do danych warunków środowiskowych. Najbardziej znana klasyfikacja to podział na rasę białą, czarną i żółtą.
Rasizm to zespół idei formułowanych na podstawie różnic rasowych, by zebrać je w ideologię i praktykować. Na pojęcie rasizmu składają się trzy tezy: że istnieją rasy wyższe, lepsze oraz niższe, że to wrodzone różnice fizyczne i psychiczne świadczą o tej wyższości i niższości ras, bo te wyższe mają super rozwój cywilizacyjny i kulturowy oraz że nie można krzyżować ras, bo potrzebna jest czystość ras wyższych. Hitler w czystej postaci!
Rasizm na poziomie kulturowym wynika z rasizmu biologicznego, bo to od biologicznych cech zaczyna się różnicowanie.
Podłoże społeczno - historyczne
Rozwój rasizmu datuje się na XIX w. do połowy XX, bo potem zaczyna tracić na znaczeniu. Sama jednak wrogość wobec innych ras jest stara jak świat i z tej historii rasiści czerpali do usprawiedliwiania swojego postępowania, np. biblijną historię Noego i jego wnuka, którego Noe uczynił sługą braci, bo ojciec chłopca zobaczył Noego nagiego. Zostało to uznane za wytłumaczenie nierówności rasowej i tak niewolnictwo Murzynów w Ameryce było uzasadnione. Niewolnictwo ras niższych było tłumaczone potrzebą ich rozwoju społecznego. Rasizm był doskonałym wytłumaczeniem takich zjawisk jak kolonializm, imperializm i militaryzm.
Podstawą rasizmu stała się wreszcie darwinowska teoria walki o byt.
Wiek XIX to wzrost tendencji nacjonalistycznych, stanowiących idealne podłoże dla rasizmu. Dodatkowo rozwój kapitalizmu i konkurencja - a np. Żydzi byli bogaci, to raziło.
Praktyka polityczna i rasizm w różnych regionach świata
Rasizm jest wykorzystywany do dyskryminacji rasowej. Najbardziej rozwinięte formy dyskryminacji to segregacja rasowa i apartheid.
Przykładem rasizmu w praktyce jest antysemityzm - to rasizm antysemicki. Semici to grupa etniczna, go której należą Żydzi. Nazwa mylnie więc wskazuje, że wrogość skierowana jest to Semitów w ogóle, a w rzeczywistości chodzi o Żydów only. Stąd Hannah Arendt zaproponowała nazwę rasizm antyżydowski. Źródłem wrogości wobec Żydów jest diaspora, czyli ich rozproszenie, gdzie wpieprzyli się do innych narodów, nie asymilując się zazwyczaj. Raziła zawsze ich zdolność bogacenia się, przeszkadzała odrębność religijna. Kulminację przybrało to podczas II wojny, gdzie rasizm zbratał się z nasizmem.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)