To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rada Unii Europejskiej
Informacje ogólne: Działa na podstawie Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Ma siedzibę w Brukseli, a posiedzenia w kwietniu, czerwcu, październiku odbywają się w Luksemburgu. Rada Unii Europejskiej obok Rady Europejskiej jest międzyrządową instytucją UE. Skład Rady Unii Europejskiej: W skład Rady Unii Europejskiej wchodzi jeden przedstawiciel szczebla ministerialnego pochodzący z państwa członkowskiego UE. Każdy z przedstawicieli państwa członkowskiego UE wchodzący w skład Rady Unii Europejskiej jest upoważniony do zaciągania zobowiązań w imieniu rządu państwa członkowskiego, które reprezentuje Rada Unii Europejskiej nie jest organem kadencyjnym. Każde państwo członkowskie samo ustala sposób w jaki jest reprezentowane w Radzie Unii Europejskiej, jednak obowiązkowe jest aby reprezentant sprawował funkcje ministerialne. Członkowie Rady Unii Europejskiej nie są przez nią powoływani, ani odwoływani. Nie ma jednego składu Rady Unii Europejskiej. W zależności od tematyki wyróżniamy kilka składów Rady Unii Europejskiej m. in. : Radę do Spraw Ogólnych, Radę do Spraw Zagranicznych (to właśnie te dwa składy pełnią najważniejsze funkcje w Radzie Unii Europejskiej) itp.
Rada do Spraw Ogólnych- zapewnia spójność pozostałych składów Rady Unii Europejskiej, przygotowuje posiedzenia Rady Europejskiej i zapewnia ciągłość posiedzeń Rady Europejskiej wraz z Komisją i przewodniczącym Rady Europejskiej. Rada do Spraw Zagranicznych- opracowuje działania zewnętrzne Unii na podstawie kierunków określonych przez Radę Europejską. Radzie do Spraw Ogólnych przewodniczy Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Struktura wewnętrzna: Przewodniczący stoi na czele Rady UE, i jest nim z wyjątkiem Rady do Spraw Zagranicznych przedstawiciel państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE. Zwołuje on posiedzenia Rady UE z własnej inicjatywy lub na wniosek jednego z członków Rady Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej.
Prezydencja w składach Rady UE sprawowana jest przez przedstawicieli państw członkowskich na zasadzie równej rotacji. Zgodnie z decyzją Rady Europejskiej prezydencję w Radzie Unii Europejskiej sprawuje grupa 3 państw przez 18 miesięcy. Każde państwo przez 6 miesięcy kolejno sprawuje swoją prezydencję we wszystkich składach Rady Unii Europejskiej z wyjątkiem Rady do Spraw Zagranicznych. Sekretariat Generalny wspomaga Rade UE w swoich działaniach. Sekretariat Generalny działa pod kierunkiem sekretarza generalnego mianowanego przez Radę UE.
(…)
… Rade UE w swoich działaniach. Sekretariat Generalny działa pod kierunkiem sekretarza generalnego mianowanego przez Radę UE. COREPER- Komitet Stałych Przedstawicieli przygotowuje prace Rady UE. W skład COREPER wchodzą stali przedstawiciele, ambasadorowie, państw członkowskich. Wykonuje zadania powierzone przez Radę UE. Wyróżniamy dwa COREPERY I i COREPER II. Pierwszy składa się z zastępców stałych…
…), utworzyła kilkanaście agencji i urzędów. Rada mianuje członków Trybunału Obrachunkowego, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Komitetu Regionów. Ma prawo do określania liczby członków niektórych instytucji i organów. Ustala uposażenia, emerytury, dodatki wysokich urzędników UE. Funkcja kontrolna- kontroluje przestrzeganie w państwach członkowskich zasad wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka itp. Może wpływać na Europejski Bank Inwestycyjny w sprawie udzielania pożyczek, może nałożyć na dane państwo grzywnę itp. Funkcja międzynarodowa- ma uprawnienia do zawierania w imieniu Unii umów międzynarodowych, bierze udział w procedurze doprowadzającej do rewizji traktatów założycielskich. …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)