To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rada Stanu i ministrowie w Księstwie Warszawskim. Rada Stanu była stałym organem pomocniczym władzy królewskiej. Składała się z ministrów (skład identyczny z Rada Ministrów). Dekretem z 1808 r powiększono liczbę jej członków, mianując 6 radców stanu. Po przyłączeniu Galicji w 1809 r liczbę radców zwiększono do 12. pojawiła się tez kategoria ministra stanu - członka Rady. Istniała też instytucja referendarzy ( początkowo 4, później 6), byli to funkcjonariusze rady. Radę podzielono na sekcje. Jej funkcje precyzował dekret z 24 grudnia 1807r, rozwijając odpowiednie artykuły konstytucji. Miała prawo inicjatywy ustawodawczej w zakresie ustaw sejmowych i dekretów królewskich. Był sądem kasacyjnym ( badającym czy wyrok sądu niższej instancji jest zgodny z przepisami prawa materialnego i procesowego). Rozstrzygała spory kompetencyjne między administracja a sądami. Wykonywała funkcje sądowe (dekrety z 3.04 i 19.09.1810r). Rada Stanu wykonywała funkcje rządu krajowego, konkurując z Radą Ministrów. Po 1810r zaczęła tracić znaczenie polityczne, stając się organem przede wszystkim sadowym.
Na czele działów administracji krajowej stali ministrowie: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i religijnych, wojny przychodów i skarbu, oraz policji, a także minister sekretarz stanu jako szef kancelarii królewskiej do spraw księstwa. Powołano tez do życia Radę Ministrów. W skład wchodzili ministrowie z osobnym prezesem na czele ( mianowanym przez króla). Miała przedstawiać królowi sprawy, które należały do kompetencji więcej niż jednego resortu. Początkowo funkcjonowała jako zastępca króla, w charakterze rządu krajowego na podstawie tzw. organizacji wewnętrznej wydanej przez siebie samą w X. 1807 r. Dekret z 24.XII. 1807 wprowadził regulacje zgodne z konstytucją. Służyła porozumiewaniu się ministrów, w sprawach przedstawianych królowi. Stwarzało to formy do centralnego kierowania administracja kraju. Upoważnienie do sprawowania całej władzy w Księstwie z wyjątkiem usuwania ministrów i zmian w sadownictwie , otrzymała Rada Ministrów dopiero dekretem z 26.05.1812 r. Stała się obok króla centralną władzą rządową.
ustawodawczej w zakresie ustaw sejmowych i dekretów królewskich. Był sądem kasacyjnym ( badającym czy wyrok sądu niższej instancji jest zgodny z przepisami prawa materialnego i procesowego). Rozstrzygała spory kompetencyjne między administracja a sądami. Wykonywała funkcje sądowe (dekrety z 3.04 i 19.09.1810r). Rada Stanu wykonywała funkcje rządu krajowego,
konkurując z Radą Ministrów. Po 1810r zaczęła tracić znaczenie polityczne, stając się organem przede wszystkim sadowym. Na czele głównych działów administracji krajowej stali ministrowie : sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i religijnych, wojny, przychodów i skarbu, oraz policji , a także
(…)
…. Początkowo Rada Stanu wykonywała funkcje rządu krajowego, konkurując w tym zakresie z Radą Ministrów. Jednak po 1810 roku, kiedy to rozszerzono atrybucje Rady ministrów Rada Stanu zaczęła tracić na znaczeniu stając się organem przede wszystkim sądowym.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)