Rachunkowość zarządcza- wykład 2, MWSe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 301
Wyświetleń: 4753
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rachunkowość zarządcza- wykład 2, MWSe - strona 1 Rachunkowość zarządcza- wykład 2, MWSe - strona 2 Rachunkowość zarządcza- wykład 2, MWSe - strona 3

Fragment notatki:

Wykłady z Rachunkowości zarządczej z prof. Wasilij Rudnickim na Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. Plik jest zapisany w formacie .doc, długość to 7 stron. Dokładna tematyka zawarta w notatce jest następująca: pojęcie, zadania i modele rachunku kosztów
definicje rachunku kosztów: zakres współczesnego rachunku kosztów, Pomiar, wycena i dokumentacja kosztów, Ewidencja i rozliczenie kosztów, Kalkulacja kosztów, Sprawozdawczość w zakresie kosztów, pozaewidencyjne rachunki problemowe, polityka cenowa, zapewnienie informacji , odejmowanie decyzji, system pomiaru i obliczania kosztów, efektywne gospodarowanie, wycena zasobów, dostarczenie informacji, zaspokojenie potrzeb informacyjnych menedżerów. Notatka zawiera ponadto informacje na poniższe tematy: zawartość wzorcowego rachunku kosztów, planowanie i kontrola procesów, ocena działalności, odpowiedzialność, sprawozdania, raportowanie, funkcje rachunku kosztów, koszty stałe i koszty zmienne, rachunek kosztów bezpośrednich, marża brutto, pokrycie kosztów stałych i zysku, nakłady na pokrycie kosztów stałych i zysku, absorpcyjny rachunek kosztów.

RACHUNKOWOŚĆ ZARZĄDCZA - wykłady
Wykład 2. - 07.11.2010
Temat: POJĘCIE, ZADANIA I MODELE RACHUNKU KOSZTÓW
Pojęcie, zadania i funkcje rachunku kosztów.
Modele rachunku kosztów.
Pojęcie, zadania i funkcje rachunku kosztów.
Pojęcie i zakres rachunku kosztów, ściśle związane z jego zadaniami i rozwojem gospodarczym, nie jest jednoznaczne. 2 definicje rachunku kosztów:
Tradycyjnie rachunek kosztów definiuje się jako ogół działań zmierzających do odzwierciedlenia procesu zaopatrzenia produkcji i zbytu zachodzących w przedsiębiorstwach poprzez pojęcia zgrupowania i interpretacji stosowane w przekrojach kosztów własnych wytworzenia i zbytu produktu pracy działalności przedsiębiorstwa mierzonych ilościowo i wartościowo za pewien okres w celu uzyskania możliwie wszechstronnych informacji potrzebnych dla ustalenia wyniku i kierowania przedsiębiorstwem lub ich zespołem.
Rachunek kosztów polega na badaniu i transformowaniu według przyjętego modelu informacji o kosztach działalności podmiotu gospodarczego służących użytkownikom do oceny sytuacji, podejmowania decyzji gospodarczych i kontroli ich realizacji.
Istotne dla powyższych definicji jest wskazanie na następujące zagadnienia (6):
cel prowadzenia rachunku kosztów - dostarczenie informacji decydentom do oceny sytuacji, podejmowania decyzji gospodarczych i kontroli ich wykonania,
procesy gospodarcze (zaopatrzenie, produkcja, zbyt, zarządzanie) i związane z nimi koszty, jako przedmiot rachunków kosztów,
przedsiębiorstwo, jako podmiot rachunku kosztów,
ujmowanie (pomiar, dokumentacja, wycena, grupowanie, transformowanie, interpretowanie), jako sposoby działania i metody odzwierciedlania (badania i klasyfikacji) dynamicznego procesu rzeczywistego przebiegu produkcji i narastania kosztów,
okresowa prezentacja i interpretacja kosztowych aspektów, zagadnień i ich sekwencji,
posługiwanie się obok miernika pieniężnego również jednostkami naturalnymi. Rachunek kosztów stanowi jak wiadomo część składową rachunkowości traktowanej jako system ewidencji. Jest on nazywany niekiedy podsystemem ewidencyjnym, w który obowiązują wszystkie metody i zasady rachunkowości np. pomiar i dokumentacja, podwójny zapis, dokonywanie interpretacji, zestawień obrotów i sald na rachunkach.
Zakres współczesnego rachunku kosztów ilustruje wykres 3.
Rys. 3. Współczesny rachunek kosztów.
Systematyczny rachunek kosztów nawet obejmujący zakres

(…)

… badać a równocześnie badać kształtowanie się kosztów i wyników w zależności od rozmiarów produkcji dokonywano podziału n koszty stałe i koszty zmienne. Wykorzystując ten podział rachunek kosztów bezpośrednich, który zmienił się w rachunek kosztów zmiennych nazywany niekiedy rachunkiem kosztów częściowych.
Istota tego rachunku polega na identyfikowaniu kosztów zmiennych produktu z przychodami…
….
ODCHYLENIE = KOSZTY RZECZYWISTE - KOSZTY STANDARDOWE
W zależności od charakteru kosztów objętym danym rachunkiem zarówno rachunek kosztów całkowitych jak i rachunek kosztów zmiennych (częściowych) może przyjąć postać rachunku kosztów rzeczywistych (faktycznych) a także rachunku kosztów normalnych i rachunku kosztów standardowych (postulowanych, normatywnych).
Podstawową klasyfikację rachunku kosztów…
… kosztów zmiennych rzeczywistych
Rachunek kosztów zmiennych normalnych
Rachunek kosztów zmiennych postulowanych
Przedstawione klasyfikacje rachunku kosztów mogą być traktowane jako modele, które w uproszczony sposób obrazują złożoną rzeczywistość. Ważne jest to, że poszczególne modele rachunku kosztów zachowują istotne ich cechy mimo uproszczonego odwzorowania zróżnicowanych odmian rachunku kosztów…
… postawionego jako cel do rozwiązania przez określony rachunek.
Mogą to być następujące metody:
sieciowe,
symulacyjne,
programowanie matematyczne,
metoda reprezentacyjna,
analiza wartości,
metody regresji i korelacji,
itp.
Uproszczony układ problemowy kosztów przedstawia rysunek 4.
Rys. 4. Rachunek problemowy kosztów.
RACHUNEK PROBLEMOWY KOSZTÓW
PREDYKCJA I BADANIA KOSZTÓW
RACHUNEK DECYZYJNY
RACHUNKI…
… rachunku kosztów wiążą się z wymaganiami informacyjnymi, decyzyjnymi i kontrolnymi wobec tego rachunku. W jednostkach wytwórczych jako podstawowe zadania rachunku kosztów wymienia się zwykle (5):
tworzenie podstaw decyzyjnych,
ustalenie kosztów dla potrzeb polityki cenowej,
kontrola przebiegu procesów produkcyjnych,
badanie zmian strukturalnych przedsiębiorstwa,
dostarczanie informacji kosztowych zarówno…
… kosztów w dużych zakładach przemysłowych. Na podstawie przewidywanych kosztów i rozmiarów produkcji ustalano normalną stawkę tych kosztów przypadających na jednostkę produkcji. Ze względu na to, że w rachunku tym uwzględnia się koszty, które przy normalnym poziomie produkcji mogą być wchłonięte, rachunek kosztów normalnych nazywany jest niekiedy absorpcyjnym rachunkiem kosztów. W celu zwiększenia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz