Rachunkowość bankowa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1141
Wyświetleń: 8820
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rachunkowość bankowa - strona 1 Rachunkowość bankowa - strona 2 Rachunkowość bankowa - strona 3

Fragment notatki:

Obszerne opracowanie wykładów z przedmiotu rachunkowość bankowa. Tematy, które zostały zawarte w notatce: Podmioty i przedmiot rachunkowości bankowej. Pasywa banku i ich struktura. Aktywa banku i ich ewidencja. Banki, NBP, banki komercyjne, funkcje i normy księgowości bankowej. Rodzaje zdarzeń gospodarczych w banku, dokumentacja zdarzeń gospodarczych, bankowy plan kont. Aktywa banku i ich ewidencja, klasyfikacja aktywów banku, środki w banku centralnym (a vista, rezerwa obowiązkowa, inne środki), dłużne papiery wartościowe, akcje, udziały, papiery wartościowe o zmiennej kwocie dochodu, akcje i udziały w jednostkach zależnych, rzeczowy majątek trwały, ewidencja aktywów bankowych, rozliczenia międzyokresowe, wycena aktywów bankowych, Szczegółowe zasady wyceny aktywów w bankach. Ponadto można znaleźć także takie zagadnienia jak: Pasywa banku i ich struktura, zobowiązania wobec Banku centralnego, Zobowiązania wobec klientów i sektora budżetowego, Zobowiązania z tytułu papierów wartościowych, rezerwy bankowe, ryzyko kredytowe, wycena pasywów, stan kapitałów lub funduszy własnych, tworzenie rezerw celowych.

Podmioty i przedmiot rachunkowości bankowej
Podmioty rachunkowości bankowej
Bank - osoba prawna utworzona zgodnie z przepisami ustaw, działająca na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych obciążających ryzykiem środki pieniężne pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym (ustawa).
Przedsiębiorstwo usługowe, którego działalność polega na udzielaniu kredytów i zdobywaniu środków pieniężnych do sfinansowania kredytów (pośrednictwo finansowe) Rachunkowość - sformalizowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych (ukształtowany w procesie rozwoju gospodarczego) z określonymi metodami, zasadami i regułami. Do rachunkowości należy również przetwarzanie danych w celu prezentacji w takiej formie aby ich interpretacja służyła podejmowaniu racjonalnych decyzji. Rachunkowość ma na celu pomiar, rejestrację, grupowanie i interpretację procesów gospodarczych.
Obejmuje następujący zakres:
opis przyjętych zasad rachunkowości,
prowadzenie ksiąg rachunkowych (dziennik, księga główna, księgi pomocnicze, inwentarz, zestawienie obrotów i sald),
okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,
wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego,
sporządzanie sprawozdań finansowych i innych sprawozdań, których dane wynikają z ksiąg rachunkowych,
zasady gromadzenia i przechowywania wymaganej dokumentacji,
poddawanie badaniu i ogłaszanie sprawozdań finansowych,
Rachunkowość bankowa wypełnia wszystkie uniwersalne zadania rachunkowości (w szczególności umożliwia zarządzanie aktywami i pasywami oraz kontrolę przebiegu działalności).
Jako system informacyjny musi być wiarygodna, użyteczna, sprawna i niezawodna.
Zapisy księgowe:
wyłącznie na podstawie dokumentów źródłowych,
przy zastosowania miernika pieniężnego,
zasady podwójnego zapisu (bilansowanie, kontrola,
kompletność zapisu),
weryfikacja zapisów w drodze okresowej inwentaryzacji oraz wyceny aktywów i pasywów
(doprowadzenie stanu ewidencyjnego do stanu
rzeczywistego). Podmiotami rachunkowości bankowej są banki.
NBP (bank banków). Emisja znaków pieniężnych, udzielanie kredytu refinansowego bankom, organizacja rozliczeń pieniężnych całego systemu bankowego, kształtowanie polityki pieniężnej Państwa.
Banki komercyjne (uniwersalne i specjalistyczne np. inwestycyjne, hipoteczne, spółdzielcze).
Podmiotami rachunkowości mogą być również:
oddziały, fil

(…)

… kredytu ( kredyt, przyrzeczenie udzielenia kredytu, operacje papierami wartościowymi).
operacje depozytowe (wkłady, emisja własnych papierów wartościowych, pośrednictwo w operacjach papierami wartościowymi), operacje zlecone (rachunek bieżący-bankowe inkaso faktur, akredytywa, polecenie przelewu, polecenie zapłaty, czeki, rozliczenia kompensacyjne, rozliczenia międzybankowe, handel dewizami
Dokumentacja…
…) jak również kosztów przyszłych okresów. zasada podstawy memoriałowej polega na ujmowaniu w kosztach i przychodach okresów obrachunkowych wszystkich operacji, które w nich wystąpiły niezależnie od tego czy rozrachunki z tym związane zostały uregulowane(art.6 ust.2).W przypadku braku źródłowych dowodów księgowych wystawia się dowody zastępcze (memoriały),
zasada ostrożnej wyceny aktywów i pasywów dotyczy bieżącej…
… 121, poz. 591 z późniejszymi zmianami), zaś szczegółowe z uchwały Nr 1/98 Komisji nadzoru Bankowego z dnia 3 czerwca 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości banków i sporządzania informacji dodatkowej (Dz. Urz. NBP Nr 14, poz. 27).
Podstawowymi zasadami wyceny aktywów wszystkich podmiotów gospodarczych, a banków w szczególności, są: zasada ostrożnej wyceny oraz wiernego przedstawienia…
… pasywów banku Podstawowe zasady wyceny pasywów są takie same, jak i aktywów, które omówiono na poprzednim wykładzie. Zasady: ostrożnej wyceny i istotności, należące do zasad uniwersalnych, mają zastosowanie również
do wyceny pasywów. Należy także pamiętać o zasadzie indywidualnej wyceny każdego składnika pasywów oraz nie kompensowania różnych co do rodzaju pasywów z aktywami, jak również przychodów…
… na ich podstawie sprawozdawczości finansowej ( art. 12 ustawy),
zasada współmierności kosztów i przychodów polegająca na zaliczaniu do przychodów i kosztów wszystkich przychodów i związanych z tymi przychodami kosztów, które dotyczą danego roku obrotowego(art.6 ust. 1 ustawy). Do wyniku finansowego nie zalicza się wątpliwych przychodów i zysków nadzwyczajnych (np. odsetek od kredytów zapadłych a nie zapłaconych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz