Pytania pomocnicze dla studentów Handel i finanse międzynarodowe Dokąd prowadzi protekcjonizm gospodarczy? Jakie mogą być argumenty za otwarciem rynku na konkurencję zagraniczną, a jakie przeciw? Polityka Polski w tej dziedzinie po 1989 roku.
Co to jest bilans handlowy? Czym się różni bilans płatniczy od bilansu handlowego? Jakie są elementy składowe bilansu płatniczego? Co to są dobra widzialne i niewidzialne?
Co to jest kurs walutowy? Czym się różni kurs płynny od kursu stałego? Jaki wpływ na bilans płatniczy ma rodzaj kursu?
Co to jest dewaluacja? Czy dewaluacja różni się od deprecjacji? Co to jest rewaluacja? Czy jest możliwe, aby rewaluacja była równocześnie aprecjacją?
Jaki rodzaj kursu obowiązuje obecnie w Polsce? Jaka waluta funkcjonowała w ramach unii Europejskiej jako jednostka obrachunkowa? A jaka obowiązuje dzisiaj? Kiedy ją wprowadzono? Jak ustalono jej kurs wyjściowy? Jaki kurs tej waluty obowiązuje od dnia 1 stycznia 2002?
Jakie były argumenty za wprowadzeniem Euro? Jakie poglądy mieli sceptycy wobec wprowadzenia jednolitej waluty europejskiej?
Wpływ aprecjacji i deprecjacji waluty krajowej na bilans płatniczy kraju. Czy można poprawić bilans płatniczy przy pomocy zmian kursowych? Jeśli tak, to jakich?
Od czego zależy eksport a od czego import? Czy wielkość dochodu narodowego Y ma wpływ na rozmiar eksportu? Przedstaw Bilans handlowy na wykresie. Czy jest możliwe, aby deficyt bilansu handlowego powiększał się wraz ze wzrostem dochodu narodowego i znikał wraz z recesją w gospodarce?
Kiedy import jest dobry a kiedy zły? Czy kraj powinien prowadzić politykę antyimportową?
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)