Przywództwo transformacyjne - charakterystyka

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przywództwo transformacyjne - charakterystyka - strona 1

Fragment notatki:

Przywództwo transformacyjne: charakterystyka, możliwości zwiększania. Jest procesem, w którym wizja organizacji zostaje sformułowana i przekazywana przez charyzmatyczną osobę, w udany sposób posługującą się kontaktami wewnątrz i na zewnątrz organizacji w celu uzyskania innowacyjności, komunikatywności i elastyczności na wszystkich związanych ze sobą elementach:
ponadprzeciętnych zdolnościach spostrzegania rodzaju, szerokości i istotności sił zmierzających do zmiany
zdolności do tworzenia wizji, która zmobilizuje organizację do zmierzania w wyznaczonym kierunku
mobilizacji i inspirowania uczestników organizacji do działania oraz do instytucjonalizacji zmiany koniecznej do implementacji wizji.
Lider transformacyjny ma unikatową zdolność odszukiwania słabych sygnałów, nowych trendów i wzorców, na podstawie których buduje swoją wizję. Poszukuje nowych szans i stara się przetransformować zagrożenia w okazje, dzięki odpowiednio wcześnie podjętym działaniom. Taki przywódca potrafi pokonać zagrożenia, które dyskwalifikują przeciętnych liderów. Umiejętności lidera transformacyjnego: (podstawy przywództwa transformacyjnego) zapewnia wizję swojej organizacji (ambitna, zbudowana na podstawowych wartościach i standardach organizacji)
mobilizuje organizację do podążania w jej kierunku
instytucjonalizuje proces zmian potrzebnych do realizacji wizji
Lider transformacyjny jest podtypem przywódcy transakcyjnego. Pojawia się on najczęściej w momencie zagrożenia dla organizacji - oferuje uczestnikom wizję, poczucie przynależności, a w zamian oczekuje zaangażowania, poświęcenia i wysiłku.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz