Nowe spojrzenie na przywództwo

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 2569
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nowe spojrzenie na przywództwo - strona 1

Fragment notatki:

Ma 1,5 strony. Omawia takie zagadnienia jak: substytuty przywództwa, przywództwo transformacyjne, zachowanie polityczne w organizacjach, najczęściej spotykane zachowania polityczne, kierowanie zachowaniami politycznymi.

NOWE SPOJRZENIA NA PRZYWÓDZCTWO
Ze względu na swoje znaczenie dla skuteczność organizacji przywództwo nadal jest przedmiotem badań i nowych konstrukcji teoretycznych. Do nowych podejść, które przyciągnęły sporo uwagi, należą: koncepcja substytutów przywództwa oraz koncepcja przywództwa transformacyjnego.
Substytuty przywództwa
Koncepcja substytutów przywództwa została opracowana, dlatego, iż istniejące modele i teorie przywództwa nie uwzględniają sytuacji, w których przywództwo w ogóle nie jest potrzebne. Ich zadaniem jest określenie właściwego zachowania przywódcy. Koncepcja substytutów identyfikuje sytuacje, w których, zachowania przywódcy są neutralizowane lub zastępowane przez cechy podwładnego zadania i organizacji. Do cech podwładnego, które mogą służyć neutralizacji zachowania przywódcy, należą zdolności, doświadczenie, potrzeba niezależności, profesjonalne nastawienie, oraz obojętność wobec nagród organizacyjnych. Do cech organizacji, które mogą zastępować przywództwo, należą formalizacja, spoistość grupy, nie elastyczność i sztywna struktura nagradzania.
Przywództwo transformacyjne
Jest to przywództwo wykraczające poza zwykłe wymagania, przekazujące poczucie misji, stymulujące proces uczenia się oraz inspirujące nowe sposoby uczenia, wyróżnimy 7 elementów dobrego przywództwa: zaufanie do podwładnych, wypracowanie wizji, zachowanie spokoju, zachęcenia do podejmowania ryzyka, bycie ekspertem, zachęcenie do różnicy zdań i upraszczania spraw. Zachowanie polityczne w organizacjach
Czynnikiem wpływający na zachowanie jest polityka i zachowanie polityczne. Zachowanie polityczne opisuje działania prowadzone specjalnie w celu pozyskania, rozszerzenia lub wykorzystania władzy i innych sposobów dla uzyskania pożądanych wyników. Zachowania polityczne może być podejmowane przez menedżerów w ich stosunkach podwładnymi, przez podwładnych stosunkach z menedżerami, oraz we wzajemnych stosunkach na równorzędnym poziomie w obu tych grupach. Każdej sytuacji jednostki mogą angażować się w zachowania polityczne, dla realizacji swoich celów. Do władzy mogą dążyć jednostki, grupy jednostek lub tez grupy szersze, same składające się z mniejszych grup. Najczęściej spotykane zachowania polityczne
Wyróżniamy 4 podstawowe formy zachowania politycznego, szeroko praktykowanego w organizacjach. Pierwszą jest kuszenie, które ma miejsce wówczas, gdy menedżer oferuje cos komuś, w zamian za poparcie. Druga taktyka polega na perswazji, opierającej się zarówno na emocjach jak i na logice. Trzeci typ zachowania polega na stworzeniu zobowiązań, np. menedżer może poprzeć zalecenia innego menedżera, dotyczące kampanii reklamowej. Czwarty typ mówi o przymusie, jako sposobie dochodzenia swoich racji np: menedżer może zagrozić wstrzymaniem poparcia, nagród lub innych zasobów i w ten sposób wpłynąć na innych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz