Przyspieszona degradacja obiektu - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przyspieszona degradacja obiektu - wykład - strona 1 Przyspieszona degradacja obiektu - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Przyspieszona degradacja obiektu
Przyspieszona degradacja obiektu może wymagać wzmocnienia (w przypad­ku przekroczenia określonego stanu granicznego - linia przerywana rys. 2.1), albo remontu (linia kropkowana).
Dobór materiałów do budowy mostów wymaga wreszcie decyzji strategicz­nych w sferze ekonomicznej: czy budować z trwałych, ale drogich materiałów, ogra­niczając koszty utrzymania (remontów, wzmocnień), czy obniżając koszty inwesty­cji, budować z materiałów o ograniczonej trwałości licząc się z większymi kosztami utrzymania.
Na rysunku 2.2 pokazano zależność pomiędzy wymaganiami stawianymi ma­teriałom i wyrobom do budowy mostu a przewidywanym okresem użytkowania. Na przykład dla mostu tymczasowego wymagany okres trwałości materiału będzie wynosił najczęściej kilka lat, natomiast dla mostu stałego - kilkadziesiąt. Wybiera­jąc dla mostów tymczasowych materiały o większej trwałości można z kolei obni­żyć miary bezpieczeństwa (początkową nośność - rys. 2.2). Zgodnie z [42] stosując beton lub stal przy przewidywanym okresie użytkowania:
- do 5 lat - można stosować współczynniki bezpieczeństwa miarodajne dla wyjąt­kowego układu obciążeń,
- do 20 lat - można stosować współczynniki bezpieczeństwa miarodajne dla dodat­kowego układu obciążeń,
a stosując drewno przy przewidywanym okresie użytkowania:
- do 3 lat - można stosować współczynniki bezpieczeństwa miarodajne dla dodat­kowego układu obciążeń,
- powyżej 3 lat - można stosować współczynniki bezpieczeństwa miarodajne dla podstawowego układu obciążeń.
j/Materiałami konstaikcyjnymi przydatnymi do budowy mostów, to znaczy cha­rakteryzującymi się znaczną wytrzymałością doraźną i zmęczeniową odkształcal-nością (z rezerwą plastyczną), sprężystością, odpornością na wpływy reologiczne, na kruche pękanie (szczególnie w niskich temperaturach), na destruktywne oddzia­ływanie środowiska, a przynajmniej nadającymi sie do wykonania skutecznej ochrony powierzchniowej są: beton i stal, w mniejszym stopniu stopy aluminium i drewno, natomiast kompozyty i tworzywa sztuczne mogą mieć szersze zastosowanie w przy­szłości.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz