Przysadka mózgowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przysadka mózgowa - strona 1

Fragment notatki:

PRZYSADKA MÓZGOW,LOKALIZACJA,BUDOWA,FUNKCJE. PRZYSADKA MÓZGOWA: leży w zagłębieniu kości klinowej w tzw. Siodle tureckim. Jest mała zbudowana z 2 części:
CZĘŚĆ NERWOWA: nazwana płatem tylnym zbudowanym z komórek glejowych, aksonów neuronów jąder podwzgórza. Wydziela ona neurohormony, wytwarza w podwzgórzu wazopresynę, podnosi ciśnienie krwi w naczyniach poprzez skurcz mięśniówki tych naczyń oraz działa na ściany kanalików nerek zmniejszające objętość wydalanego moczu poprzez zwiększenie resorpcji zwrotnej wody w kanalikach nerek. Niedobór jej prowadzi do moczówki prostej (nadmiernego wydalania wody) i oksytocynę powoduje skurcz mięśniówki macicy, jajowodów, wzmożone pod jej wpływem skurcze macicy sprzyjają przemieszczaniu się plemników co zwiększa możliwość zapłodnienia a skurcze podczas porodu przyspieszają jego zakończenie.
CZĘŚĆ GRUCZOŁOWA: nazywana płatem przednim powstającym w rozwoju embrionalnym zarodka z nabłonka ektodermalnego; komórki jej produkują liczne hormony o charakterze białkowym wpływające na syntezę i uwalnianie hormonów. Wydziela takie hormony jak:
Tyreotropina TSH - pobudza pęcherzyki tarczycy do syntezy i uwalniania tyroksyny i trójjodotyroniny
Kortykotropina - stymuluje korę nadnerczy do wydzielania glokokortykoidów
Lutropina LH i folitropina FSH - wpływają na syntezę i uwalnianie hormonów płciowych przez gonady
Prolaktyna, prolaktotropina PRL wpływają na rozwój gruczołu mlecznego pobudzając go do produkcji mleka w okresie karmienia.
Somatotropina - wywiera wpływ na gospodarkę białkową, tłuszczową i węglowodanową. Działanie hormonu wzrostu na metabolizm białek pobudza chondrogenezę i wzrost kości, stymuluje transport i syntezę aminokwasów; na tkankę tłuszczową; pobudzenie hydrolizy trójglicerydów do glicerolu i wolnych kwasów tłuszczowych; powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi.
Melatotropina - wpływa na gromadzenie się barwnika w skórze
Beta - lipotropiny, endorfiny - wywołują miejscowe efekty przeciwbólowe, wpływają na wydzielanie gonadotropin poprzez hamowanie gonadoliberyny w podwzgórzu i endorfiny, hamują skurcze mięśniówki gładkiej jak i czynności trzustki.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz