To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Przykłady konstrukcji pionowych stężeń podłużnych kratowych dachów hal
Przykłady konstrukcji pionowych stężeń podłużnych kratowych dachów hal pokazano na rys. 6.61 i 6.62. W pionowym stężeniu podłużnym dachu hali pokazanym na rys. 6.61a wykorzystano konstrukcyjną rolę dwuteowych płatwi pełnościennych. Stężenie to ma krzyżujące się pręty typu X z pojedynczych kątowników, połączonych ze sobą jedną śrubą. Pas dolny stężenia zaprojektowano jako pręt dwugałęziowy z dwóch kątowników. W przykładzie pokazanym na rys. 6.6 lb (dach bezpłatwiowy) zastosowano podobne rozwiązanie jak na rys. 6.61a, dając dodatkowo dwugałęziowy pręt pasa górnego stężenia złożony z dwóch kątowników. W celu połączenia stężenia z dźwigarem dachowym węzły kratownicy wyposażono w odpowiednie blachy węzłowe, do których na śruby łączy się pręty tężnika.
Rozwiązania stężeń pionowych podłużnych dachów kratowych przy dużych rozstawach wiązarów pokazano na rys. 6.62. Na rysunku 6.62a stężenie to jest w postaci ustroju kratowego ST3 o prętach pasów górnych, dolnych i krzyżulcach z pojedynczych kątowników. W rozwiązaniu przedstawionym na rys. 6.62b stężenia pionowe podłużne dachu tworzy kratowa płatew P, której przypodporowy węzeł dolny połączono prętem-zastrzałem Z z węzłem dolnym kratownicy.
Przykłady pionowych stężeń podłużnych słupów hal (międzysłupowych) pokazano na rysunkach 6.63 i 6.64.
W rozwiązaniach przedstawionych na rys. 6.63 zastosowano pionowe stężenie słupów typu X z pełnych prętów okrągłych. W wariancie 1. pręty pełne wyposażono w blachy węzłowe, którymi są one połączone z układami poprzecznymi. W miejscu krzyżowania się prętów stężenia zastosowano pierścień z odpowiednimi otworami. Nagwintowane końcówki prętów stężenia są połączone na śruby z pierścieniem. To rozwiązanie umożliwia regulację geometrii systemu konstruk cyjnego hali. Również w wariancie 2. jest możliwa taka regulacja. Tu też zmienia się długości prętów stężenia, które są mocowane do środnika słupa za pośrednictwem kątownika.
Przykłady konstrukcji pionowych portalowych stężeń słupów głównych hal pokazano na rys. 6.64. Pręty stężeń zaprojektowano jako dwugałęziowe z kształtowników walcowanych na gorąco. Z uwagi na uwarunkowania transportowe podzielono je na prętowe elementy wysyłkowo-montażowe. W rozwiązaniu przedstawionym na rys. 6.64a zastosowano wszystkie połączenia montażowe na śruby, na rys. 6.64b zaś połączenia spawane (śruby w tym przypadku dano w celu łatwiejszego scalenia ustroju).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)