To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Konstrukcja stężeń dachów i słupów hal
Stężenia dachów i słupów głównych hal stosuje się przede wszystkim w celu zapewnienia geometrycznej niezmienności i sztywności ustroju nośnego. Dodatkowe ich zadania konstrukcyjne, zasady stosowania i rozmieszczania podano w rozdziale 1. W rozdziale 5. natomiast omówiono modele obliczeniowe wyznaczania sił wewnętrznych w tych elementach.
Stężenia hal tworzą przede wszystkim systemy prętów połączonych przegubowo. Rzadziej projektuje się stężenia powłokowe (tarczowe z blach fałdowych — por. rys. 1.27) lub ramowe (por. rys. 1.341).
Na pręty stężeń stosuje się kształtowniki walcowane, gięte z blach na zimo, pojedyncze lub wielogałęziowe. Przekroje tych elementów są bisymetryczne lub monosymetryczne. Niekiedy, w celu uproszczenia konstrukcji, łączy się je mimośrodowo z blachami węzłowymi układów stężanych. Następstwem takich mimośrodowych połączeń prętów stężeń jest ich dodatkowe wytężenie zginające.
Osiowo wytężone ściskane lub rozciągane pręty stężeń wymiaruje się zgodnie z postanowieniami normy [98]. Jeżeli są nieosiowo połączone z głównym ustrojem nośnym (układem poprzecznym), należy w analizie nośności uwzględnić wytężenie zginające prętów.
Na rysunku 6.59 pokazano przykładowe konstrukcje stężeń połaciowych poprzecznych dachu hali. Jako elementy stężenia poprzecznego dachu hali wykorzystano dwuteowe płatwie dachowe P, które są słupkami kratownicy tężnika. Pręty skośne stężenia (krzyżulce) zaprojektowano z pojedynczych kątowników. Są one łączone na dwie śruby pólkami do blach węzłowych rygla i płatwi. Przedstawione rozwiązanie konstrukcyjne może mieć zastosowanie zarówno w przypadku rygli kratowych, jak i pełnościennych. W przykładzie pokazanym na rys. 6.60 dach hali jest bezpłatwiowy. Stężenie połaciowe poprzeczne tworzą skratowania typu X oraz słupki R. Pręty stężenia typu X zaprojektowano z pojedynczych kątowników. W wariancie 1. kątowniki łączą się ze sobą za pośrednictwem blachy węzłowej, w wariancie 2. zaś ciągłe pręty są zespolone jedną śrubą. Pręt R stężenia z dwóch kątowników (słupek) oraz pręty skośne typu X są połączone na śruby z blachą węzłową przyspawa ną do rygla dachowego. Rozwiązanie to stosuje się w dachach hal z ryglami pełnościennymi i kratowymi. Pręty skratowań typu X stężeń połaciowych poprzecznych zaprojektowane z pojedynczych kątowników (jako elementy przenoszące tylko wytężenia rozciągające) często zastępuje się pełnymi prętami okrągłymi z wbudowaną nakrętką napinającą (rzymską). Takie rozwiązanie umożliwia regulację parametrów geometrycznych systemu konstrukcyjnego i „gubienie" losowych niedokładności wykonawczych. W podobny sposób, jak pokazano na rys. 6.59 i 6.60, konstruuje się poziome podłużne stężenia połaciowe dachów hal.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)