Konstrukcja stężeń dachów i słupów hal - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 511
Wyświetleń: 3689
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konstrukcja stężeń dachów i słupów hal - wykład - strona 1 Konstrukcja stężeń dachów i słupów hal - wykład - strona 2 Konstrukcja stężeń dachów i słupów hal - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Konstrukcja stężeń dachów i słupów hal
Stężenia dachów i słupów głównych hal stosuje się przede wszystkim w celu za­pewnienia geometrycznej niezmienności i sztywności ustroju nośnego. Dodatko­we ich zadania konstrukcyjne, zasady stosowania i rozmieszczania podano w roz­dziale 1. W rozdziale 5. natomiast omówiono modele obliczeniowe wyznaczania sił wewnętrznych w tych elementach.
Stężenia hal tworzą przede wszystkim systemy prętów połączonych przegu­bowo. Rzadziej projektuje się stężenia powłokowe (tarczowe z blach fałdowych — por. rys. 1.27) lub ramowe (por. rys. 1.341).
Na pręty stężeń stosuje się kształtowniki walcowane, gięte z blach na zi­mo, pojedyncze lub wielogałęziowe. Przekroje tych elementów są bisymetryczne lub monosymetryczne. Niekiedy, w celu uproszczenia konstrukcji, łączy się je mimośrodowo z blachami węzłowymi układów stężanych. Następstwem takich mimośrodowych połączeń prętów stężeń jest ich dodatkowe wytężenie zginające.
Osiowo wytężone ściskane lub rozciągane pręty stężeń wymiaruje się zgod­nie z postanowieniami normy [98]. Jeżeli są nieosiowo połączone z głównym ustrojem nośnym (układem poprzecznym), należy w analizie nośności uwzględ­nić wytężenie zginające prętów.
Na rysunku 6.59 pokazano przykładowe konstrukcje stężeń połaciowych po­przecznych dachu hali. Jako elementy stężenia poprzecznego dachu hali wykorzy­stano dwuteowe płatwie dachowe P, które są słupkami kratownicy tężnika. Pręty skośne stężenia (krzyżulce) zaprojektowano z pojedynczych kątowników. Są one łączone na dwie śruby pólkami do blach węzłowych rygla i płatwi. Przedstawione rozwiązanie konstrukcyjne może mieć zastosowanie zarówno w przypadku rygli kratowych, jak i pełnościennych. W przykładzie pokazanym na rys. 6.60 dach hali jest bezpłatwiowy. Stężenie połaciowe poprzeczne tworzą skratowania typu X oraz słupki R. Pręty stężenia typu X zaprojektowano z pojedynczych kątowników. W wariancie 1. kątowniki łączą się ze sobą za pośrednictwem blachy węzłowej, w wariancie 2. zaś ciągłe pręty są zespolone jedną śrubą. Pręt R stężenia z dwóch kątowników (słupek) oraz pręty skośne typu X są połączone na śruby z blachą węzłową przyspawa ną do rygla dachowego. Rozwiązanie to stosuje się w dachach hal z ryglami pełnościennymi i kratowymi. Pręty skratowań typu X stężeń połaciowych poprzecznych zaprojektowane z pojedynczych kątowników (jako elementy przenoszące tylko wytężenia rozcią­gające) często zastępuje się pełnymi prętami okrągłymi z wbudowaną nakrętką napinającą (rzymską). Takie rozwiązanie umożliwia regulację parametrów geo­metrycznych systemu konstrukcyjnego i „gubienie" losowych niedokładności wy­konawczych. W podobny sposób, jak pokazano na rys. 6.59 i 6.60, konstruuje się poziome podłużne stężenia połaciowe dachów hal. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz