Przyjęcie i odrzucenie spadku - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przyjęcie i odrzucenie spadku - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Przyjęcie / odrzucenie spadku
W prawie polskim przyjęcie spadku następuje z mocy samego prawa (ex lege) z chwil jego otwarcia. Spadkobierca ma jednak 6 miesięcy na podjęcie decyzji czy spadek przyjąć i jak, czy spadek odrzucić. Termin ten liczony jest od dnia, gdy spadkobierca dowiedzieli się o tytule swego powołania (art. 1015 k.c.).
Każdy spadkobierca (ustawowy i testamentowy) może spadek przyjąć wprost, czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe, przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza - wówczas odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości tzw. stanu czynnego spadku (określonego w inwentarzu), spadek odrzucić - wówczas nie przysługują aktywa ani pasywa, a spadkobierca traktowany jest tak jakby nie dożył chwili otwarcia spadku (art. 1020 k.c.).
Spadkobierca ma pełną swobodę co do podjęcia decyzji, ale brak jego oświadczenia w terminie 6 miesięcy oznacza, że przyjmuje spadek wprost.
Od tej zasady jest pięć wyjątków, kiedy brak oświadczenia w tym terminie jest równoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza:
(1) gdy spadkobierca nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych
(2) gdy jest to osoba co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia
(3) osoba prawna (4) Skarb Państwa oraz gmina - zgodnie z art. 1023 k.c., Skarb Państwa lub gmina nie składają żadnego oświadczenia, przyjmują ex lege z dobrodziejstwem inwentarza
(5) jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza uważa się, że także ci spadkobiercy którzy nie złożyli oświadczenia również przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz