To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład 6 04.11.2010r.
Przyczyny genezy systemu wielodewizowego.
Dywersyfikacja rezerw walutowych
Rozwój międzynarodowego rynku kredytowego, oraz eurorynku Dywersyfikacja rezerw walutowych w warunkach płynnych kursów walutowych lepiej chroni przed stratami aniżeli wówczas, gdy rezerwy walutowe przechowywane sa w jednej walucie. Do dywersyfikacji przyczynił się spadek wartości $
W skutek wyższej stopy % w europie zaczęło się zwiększać znaczenie tych walut,. Bardziej opłacało się trzymać rezerwy w różnych walutach ( motyw oszczędnościowy, ekonomiczny).
Ta sytuacja doprowadziła do powstania systemu wielodewizowego
System wielodewizowy
Szerszy - składa się z różnych rodzajów pieniądza narodowego
Węższy - wielość walut międzynarodowych.
Władze pieniężne USA
Władze walutowe pozostałych krajów w których waluty występują w obiegu walutowym
Rynek eurowalut - tam następuje kreacja pieniądza.
Funkcje pieniądza międzynarodowego.
Waluta rezerwowa - kraje członkowskie międzynarodowego funduszu walutowego przechowywują swoje rezerwy w złocie, sdrach, dewizach. Waluty rezerwowe w latach 70: $, frank szwajcarski, marka zachodnioniemiecka, funk szterling , jen
Istnieje tylko kilka walut rezerwowych powszechnie akceptowanych przez banki centralne krajów członkowskich międzynarodowego funduszu walutowego jest to związane z pozycja jakie zajmuje w międzynarodowym obrocie dana waluta.
Waluta interwencyjna - walut ci a, której banki centralne lub inne oficjalne instytucje monetarne przeprowadzają operacje na rynkach walutowych w celu niedopuszczenia do nadmiernych odchyleń kursów walutowych.
Waluta lokacyjna - waluta, której nie rezydenci utrzymują swoje należności i zobowiązania i w której są dokonywane emisje międzynarodowych akcji i obligacji przez inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych
Waluta transakcyjna - waluta występująca w obrotach na rynkach walutowych oraz waluta używana do fakturowania eksportu i importu (czołowa rola $).
………………………………………………………………………………………………………. BRAK
1. Osiągnięcie pozycji międzynarodowej przez pieniądz uzalezniona jest od spełnienia wielu przesłanek, do najważniejszych możemy zaliczyć:
- pełna wymienialność waluty krajowej oraz swobodę posługiwania się nią w obotach płatniczych i kapitałowych
- dominująca pozycje kraju - emitenta waluty w gospodarce oraz eksporcie swiatowym - powszechne zaufiae do przyszłej wartości waluty, wynikające z warunków administracyjnych gwarntujacycj stabilnośc ……………………….
(…)
… poszczególnych państw przecghowywuja rezerwy. Rezerwy mogą być utrzymywane w złocie i dewizach……
Kolejna rola pełnioną przez walutę międzynarodowa w sferze oficjalnej jest funkcja waluty zaczepu (kotwica stabilizacyjna) wykopzywstywana jest jako kurs odniesienia dla stabilizowania kursów innych walut. Na wybór danej waluty jako kotwicy stabilizacyjnej znaczący wpływ maja :
- stosunki handlowe z a[p-aństwem emitującym walutę - kotwice stanbulizacyjną - stosunki finansowe z tym państwem -Stabilności waluty występującej w roli waluty zaczepu
W sferze prywatnej mach ……………………………………………………………………………. BRAK
Służy do : - wyrażania cen i fakturowania dostaw (waluta fakturowania) - wykonywania efektywnej płatności w ramach kontraktu międzynarodowego (waluta transakcyjna) - realizacji transakcji dewizowej odnoszącej…
… handlową. Japonia została uznana za kraj bezpieczny, tam napływają kapitały, powoduje to aprecjację jena. 1
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)