Przewrót majowy i nowela sierpniowa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1638
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przewrót majowy i nowela sierpniowa - strona 1

Fragment notatki:

Przewrót majowy i nowela sierpniowa -12-14.05.1926 roku w Polsce odbył się przewrót majowy, czego dokonał Józef Piłsudski. W Polsce panowała wówczas bieda, gospodarka kraju była na bardo niskim poziomie, polityka kraju również. Wciąż strajkowano, organizowano demonstrację.
-Do końca grudnia 1922 roku Józef Piłsudski pełnił funkcję naczelnika państwa, czyli sprawował najwyższy urząd w kraju. Następnie odsunięto go od władzy, a on sam stwierdził publicznie, iż wycofuje się z polityki. Kolejne rządy krytykowane przez Piłsudskiego. Domagał się on poprawy sytuacji. Dodatkowo ostrzelano willę Piłsudskiego w Silejówku i rozeszły się pogłoski o zamiarze aresztowania Piłsudskiego.
-Bezpośrednim powodem przewrotu był trzeci gabinet, w którym zasiadał Wincenty Witos od maja 1926 roku, a czemu sprzeciwiał się Piłsudski, a co za tym idzie jego zwolennicy. Mimo odejścia ze strony politycznej Piłsudski zachował dobre kontakty w wojsku i niektórych partiach (PPS, Komunis. Partia PL i inne). -12 maja Piłsudski podjął marsz na Wa-wę i opanował Dworzec Wschodni. Inne grupy sprzyjające Piłsudskiemu opanowały zdobyły gmach Ministerstwa Spraw Wew. i Dowództwo Okręgu Korpusu w Wa-wie. -Wojciechowski, pełniący wówczas urząd prezydenta udał się na most Poniatowskiego na rozmowę z Piłsudskim. Rząd nie ugiął się i Piłsudski uznał, że droga rokowań jest zamknięta.
-wieczorem oddziały Piłsudskiego przystąpiły do ataku. Zdobyły plac Zamkowy, Krakowskie przedmieście, Prezydium Rządu i inne ważne lokalizacje. Władze schroniły się do Belwederu. Po kolejnej próbie negocjacji walki wznowiono następnego dnia. -walki trwały do wieczora 14 maja. Konstytucyjne władze nie miały zbyt dużego wsparcia wojskowego i Wojciechowski chcąc uniknąć wojny domowej w końcu ustąpił. -jego obowiązki przejął Rataj, który porozumiał się z Piłsudskim i powołali nowy rząd z Bartlem na czele. W wyniku tych walk majowych zginęło wiele niewinnych osób, bo aż 164 cywili, wiele zostało rannych. -31 maja wybory prezydenckie wygrał Józef Piłsudski, ale odmówił przyjęcia urzędu. W związku z tym, popierając Ignacego Mościckiego 1 czerwca obwołano go prezydentem kraju. Były to tak zwane rządy sanacyjne.
-2 sierpnia uchwalono projekt zmiany dotychczasowej konstytucji, dzięki czemu miała być wzmocniona pozycja prezydenta, zmalała Sejmu. Powoli zaczął się kształtować autorytaryzm. Ministrem spraw wojskowych oraz generalnym inspektorem sił zbrojnych został Piłsudski. Głową państwa tak na prawdę nie był prezydent, tylko sam Piłsudski.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz