Przestępstwa przeciwko uczuciom religijnym - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 644
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przestępstwa przeciwko uczuciom religijnym - omówienie  - strona 1 Przestępstwa przeciwko uczuciom religijnym - omówienie  - strona 2 Przestępstwa przeciwko uczuciom religijnym - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

PRZESTĘPSTWA PRZECIWKO UCZUCIOM RELIGIJNYM
W kodeksie karnym II RP z 15. 07. 1932r.,który obowiązywał do 1945r., został zniesiony dekretem 5.8.1945r., o ochronie wolności sumienia i wyznania .
Kodeks z 1932r., wprowadzony w życie rozporządzeniem Prezydenta RP, zawierał rozdział 26 „ Przestępstwa przeciwko uczuciom religijnym”. Rozdział ten składał się z 3 art., określających 3 rodzaje przestępstw.
W art. 172, zawarto klauzurę określająca zakres normy prawnej, „ kto publicznie bluźni podlega karze więzienia do lat 5” Przestępstwo publicznego bluźnienia Bogu należało by rozpatrywać w powiązaniach, z przepisami Konstytucji marcowej 1921r., który to w odniesieniu do spraw religijnych art. 109, 118, 120, 99, nie zostały ratyfikowane przez Konstytucje kwietniową. Rozpatrując ten rodzaj przestępstwa należy odnieść się do zapisu konstytucyjnego, że z art. 114 Konstytucji marcowej, który to art., został utrzymany, w konstytucji kwietniowej, że wyznanie Rzymsko-katolickie, będące religią przeważającej większości narodów , zajmuje w państwie naczelne stanowisko wśród równouprawnionych wyznań. [pierwszy wśród równych]
Przestępstwo określone w art. 172., w kodeksie z 1932r., „ kto publicznie Bogu bluźni” dotyczyło bluźnierstwa w charterze publicznym, a Bogu w znaczeniu chrześcijańskim, w znaczeniu religii rzymsko-katolickiej. Tego przestępstwa nie ma w późniejszych regulacjach prawnych, ani w dekrecie z 1949r., ani w kodeksie z 1969r., ani w obecnie obowiązującym. Art. 174., tegoż kodeksu brzmi” kto publicznie lży lub wyszydza wyznanie lub związek religijny, jego dogmaty, wierzenie lub obrzędy, albo znieważa przedmiot jego uczuć religijnych , lub miejsce przeznaczone do wykonywania obrzędu podlega krze więzienia do lat 3” Zagrożenie kara było niższe niż w przypadku, z art. 172., prawodawca brał słusznie pod uwagę takie zachowania które polegały na publiczny lżeniu lub wyszydzaniu. We współczesnej regulacji ten rodzaj przestępstwa istnieje, ale jego zakres przedmiotowy jest nieco inaczej określony, gdyż bierze pod uwagę ochronę prawno-karną szeroko pojętą. Art. 174 tegoż kodeksu z 1932r. „ kto złośliwe przeszkadza publicznemu, zbiorowemu wykonywaniu aktu religijnego uznanego prawnie wyznania lub związku religijnego, podlega karze wiezienia.” Przestępstwo publicznego lżenia Bogu, którego wykładania jest powiązana z obowiązującymi wówczas ustawami, ustawą marcową [wyznanie rzymsko-katolickie ma pozycje naczelną wśród równo uprawnionych, a przepisy te utrzymała, konstytucja kwietniowa, dlatego też zapis ten należy interpretować szeroko w odniesieniu do Boga w pojęciu rzymsko-katolickim , ale i chrześcijańskim. Kodeks ten został zniesiony po II wojnie światowej, dekretem z 1949r., kodeks [akt prawny wyższej rangi] zastąpił dekret [akt prawny niższej rangi] , to już dawało wyraz stanowiska prawodawcy jak wielką miarę miało to dla ustawodawcy. To była pierwsza podstawowa zmiana. Druga zmiana sprowadzała się poza treścią tego aktu oprawnego do tego, że nazywał się ten dekret

(…)

… kultu religijnego. W prawie karnym formalnym, kodeksie postępowania karnego i w kodeksie karnym wykonawczym , znajdują się waszkie przepisy odnoszące się do ochrony wolności wyznania, art. 178 kpk, nie wolno przesłuchiwać świadków, duchownego co do faktu o którym dowiedział się przy spowiedzi. Nie ma w tych kodeksach definicji duchownego, Duchowny to mężczyzna, [nie ma określenia osoba duchowna…
… o przypadki pielgrzymek, procesji, przede wszystkim organizowane przez kościół katolicki. W kodeksie czyny karalne, po za tymi dwoma zniesionymi przez ustawę, ograniczanie obywatela w jego prawach ze względu na jego przynależność wyznaniową albo bez wyznaniowość podlegał karze do lat 5. Słusznie prawodawca brał w obronę przejawy wolności religijnej statuując przestępstwo publicznego lżenia , wyszydzania…
…, tylko w ten sposób można było wedle k.k., z 1969r., obrazić czyjeś uczucia religijne. Niskie w stosunku do pozostałych zagrożeń kara pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenie wolności lub kara grzywny. Czyny które były penalizowane w k.k.z 1969r., należy uznać za szczególne narzędzie walki politycznej, nie gwarantujące wolności religijnej oraz zniesione w art.,. 194 i 195 przestępstwa. Należy pamiętać o zagrożeniu przedmiotowym przestępstwa obrazy uczuć religijnych, w k.k., z 1969r., Obecnie obowiązujący kodeks ochrona prawno karna współcześni, to nie tylko prawo materialne, trzeba mieć na względzie aspekt ochronę prawno-karne przewidzianą w prawie materialnym i formalnym. W prawie materialnym k.k. z 1997r., przestępstwa dotyczące wolności religijnej zostały ujęte w rozdziale 24. Nie zrezygnowano współcześnie z postanowień dekretu…
… jaki gwarantował był niezwykle szeroki, publiczne lżenie, wyszydzanie, uznanego prawnie wyznania jego dogmatów, wiary, znieważanie przedmiotu ...
Pojęcie zniewagi jest bardzo wąsko określone obecnie. Należałoby wedle orzecznictwa dotychczasowego rozumieć jako takie, które może przybrać postać werbalną, może polegać na pewnym zachowaniu się sprawcy który w zamiarze bezpośrednim demonstracyjnie, publicznie okazuje…
…., pozbawienie wolności do lat 5. Penalizacja przeszkadzania pogrzebowi, którego zachowanie miało mieć charakter złośliwy, przeszkadzanie pogrzebom lub uroczystością lub obrzeżą żałobnym, albo znieważanie prochów ludzkich lub miejsca spoczynku. Art. 197 k.k., kara pozbawienia wolności do lat 3. Szczególną formą tego przestępstwa było ograbienie zwłok ludzkich, grobów, lub innego miejsca spoczynku. Przestępstwo…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz