PRZESŁANKI SKUTECZNOŚCI PRZEDSTAWICIELSTWA

Nasza ocena:

5
Pobrań: 84
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
PRZESŁANKI SKUTECZNOŚCI PRZEDSTAWICIELSTWA - strona 1 PRZESŁANKI SKUTECZNOŚCI PRZEDSTAWICIELSTWA - strona 2

Fragment notatki:

PRZESŁANKI SKUTECZNOŚCI PRZEDSTAWICIELSTWA: I) PRZEDSTAWICIEL MUSI MIEĆ UMOCOWANIE I DZIAŁAĆ W GRANICACH TEGO UMOCOWANIA. Zasada: działanie w cudzym imieniu przez osobę, które nie ma umocowania jak również przez przedstawiciela, który przekracza granice swego umocowania, jest działaniem bezskutecznym. Wyjątek: PEŁNOMOCNIK RZEKOMO UMOCOWANY ( FALSUS PROCURATOR ): O PEŁNOMOCNIKU RZEKOMO UMOCOWANYM mówimy wtedy, gdy: 1) Art 103- zawierający umowę jako pełnomocnik: - nie ma umocowania albo, - przekroczy jego zakres To a) umowa- Art. 103- ważność umowy zależy od potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta ( negotium claudicans ). Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy, Jeżeli potwierdzenie nie nastąpi: - po upływie terminu druga strona staje się wolna, - pełnomocnik rzekomo umocowany obowiązany jest do: - zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, - naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę, nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu b) czynność jednostronna- Art. 104 Zasada: czynność jest nieważna Wyjątek : ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w cudzym imieniu może zgodzić się na działanie bez umocowania, wówczas stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania. 2) Art. 105- Gdy zawierający umowę jako pełnomocnik po wygaśnięciu umocowania dokona w imieniu mocodawcy czynności prawnej w granicach pierwotnego umocowania: Zasada: czynność jest ważna, Wyjątek : druga strona o wygaśnięciu umocowania wiedziała lub z łatwością mogła się dowiedzieć. Czy przedstawiciel może zawrzeć umowę z sobą samym? Tzn. umowę, w której jedną stroną byłby przedstawiciel działający w imieniu reprezentowanego, drugą zaś ten przedstawiciel działający we własnym imieniu lub w imieniu innego reprezentowanego: 1) przedstawicielstwo ustawowe- zasada : nie Wyjątek : czynność polega na bezpłatnym przysporzeniu reprezentowanego. 2) pełnomocnictwo- Art. 108: zasada : nie Np. X upoważnia mnie do zakupu nieruchomości. Nie mogę jej kupić od siebie w imieniu X. Nie mogę reprezentować X i być jednocześnie stroną umowy z X. Wyjątek - wynika z: - treści pełnomocnictwa, - treści czynności prawnej- wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy ) np. kasjerka może sobie sprzedać bilet ( bo ma taki przywilej ). Ekspedientka może sobie coś kupić w sklepie. )

(…)

…) PRZEDSTAWICIEL MUSI DZIAŁAĆ W IMIENIU REPREZENTOWANEGO
IV) CZYNNOŚĆ PRAWNE MUSI BYĆ TEGO RODZAJU BY MOGŁA BYĆ DOKONANA PRZEZ PRZEDSTAWICIELA
Zasada: Nie trzeba dokonywać czynności prawnych osobiście, można dokonać ich przez przedstawiciela. Wyjątek:
a) z ustawy,
b) z właściwości czynności prawnej
- uznanie dziecka przez mężczyznę pozamałżeńskiego, - sporządzenie i odwołanie testamentu,
- czynność prawne…
… z uprawnień wynikających z dobrej wiary tylko dlatego, że czynności prawnej dokonał w jego imieniu pełnomocnik będący w dobrej wierze. Przy pełnomocnictwie należy ustalać więc niejednokrotnie okoliczności istniejące po stronie reprezentowanego.
2) TEORIA FIKCJI ( Savigny )- przy przedstawicielstwie podmiotem właściwym podmiotem czynności prawnej dokonanej przez przedstawiciela jest reprezentowany i liczyć…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz