Przesłanki postepowania administracyjnego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przesłanki postepowania administracyjnego - omówienie - strona 1 Przesłanki postepowania administracyjnego - omówienie - strona 2 Przesłanki postepowania administracyjnego - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Przesłanki: postępowanie musi prowadzić organ administracji publicznej w rozumieniu kpa
minister - ale ministrem w rozumieniu kodeksu jest tylko ten, który kieruje określonym działem administracji rządowej, tj. minister stojący na czele ministerstwa:
ministrem w rozumieniu kodeksu może być także: - Premier, wice premier - pod warunkiem, że kieruje takim działem administracji rządowej (w chwili obecnej premier stoi na czele działu „Integracja europejska” - premier jest ministrem)
Za ministra w rozumieniu kpa uznaje się także kierownika urzędu centralnego. Taki urząd charakteryzuje się tym, że rozciąga swoją właściwość miejscową na obszar całego państwa, a jego kierownik jest bezpośrednio podporządkowany premierowi badź któremuś z innych członków Rady Ministrow (albo Prezesowi Rady Ministrów albo ministrowi kierującemu określonym działem administracji rządowej), np:
- Komendant Główny Straży Pożarnej
- Komendant Główny Straży Granicznej
- Komendant Główny Policji
- Kierownik Urzędu ds kombatantów i osób represjonowanych (wydaje decyzje o posiadaniu uprawnien kombatanckich)
Taki minister wydaje często decyzje, niekiedy nawet w I instancji.
Na szczeblu terytorialnym występują:
1 - organy administracji rządowej
2 - organy samorządu terytorialnego
Ad1) wyróżniamy:
a - organy administracji rządowej zespolonej - organem jest przede wszystkim wojewoda
b - organy administracji rządowej niezespolonej - czyli takie, które nie są podporządkowane wojewodzie, ale bezpośrednio w pionie ministrom bądź kierownikom urzędów centralnych to np. policja, administracja celna, skarbowa (naczelnicy i dyrektorzy Izb Skarbowych), urzędy górnicze itd.
Wymienieni są w załączniku do Ustawy o administracji rządowej w województwie (5 VI 1998r). Ad2) na tych organach spoczywa podstawowy ciężar wydawania decyzji administracyjnych w sprawach indywidualnych.
W rozumieniu kpa są to przede wszystkim organy monokratyczne.
W województwie samorządowym występują dwa organy: Sejmik Wojewódzki i Zarząd Woj. Ale w rozumieniu kpa będzie to Marszałek Województwa, czyli taki podmiot, który stoi na czele zarządu województwa. Wynika to z woli ustawodawcy.
Podobnie w powiecie są dwa organy Rada Powiatu i Zarząd Powiatu. Na czele zarządu stoi - Starosta - jedna własna kompetencja: wydawanie decyzji administracyjnych
.
Gmina - zlikwidowano Zarząd Gminy (2001r.) - są tylko organy monokratyczne ,gdy chodzi o organy wykonawcze: wójt, burmistrz lub prezydent, a drugim jest Rada Gminy. Kompetencje do wydawania decyzji powierzono organom monokratycznym.


(…)

… na temat właściwego organu odwoławczego, wtedy zastosowanie ma art. 17 kpa. Precyzyjnie określa, jaki organ należy uznać za organ wyższego stopnia w stosunku do organu stanowiącego punkt odniesienia.
Ad 2) właściwość delegacyjna
przekazanie sprawy do załatwienia przez jeden organ administracji innemu organowi. Warunkiem sine qua non jest umocowanie do przekazania w przepisach prawa powszechnie…
… lub prezydent, a drugim jest Rada Gminy. Kompetencje do wydawania decyzji powierzono organom monokratycznym.
Jako organ jednostki samorządu terytorialnego w rozumieniu kpa musi być traktowane Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Do jego kompetencji należy pełnienie funkcji organu wyższego stopnia w stosunku do organów gminy, powiatu i województwa, chyba, że ustawy odrębne stanowią inaczej.
Dlatego odwołanie…
… w znaczeniu ustrojowym.
Obok nich postępowanie administracyjne prowadzić mogą organy administracji publicznej w znaczeniu funkcjonalnym. Są to podmioty wymienione w art.1 pkt.2 kpa - chodzi tu o inne podmioty, którym ustawy bądź porozumienie administracyjne powierzyły wydawanie decyzji adm. Najczęściej tymi podmiotami są organy samorządów zawodowych.
(Organy samorządów zawodowych wydają decyzje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz