To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Przesłanki: postępowanie musi prowadzić organ administracji publicznej w rozumieniu kpa
minister - ale ministrem w rozumieniu kodeksu jest tylko ten, który kieruje określonym działem administracji rządowej, tj. minister stojący na czele ministerstwa:
ministrem w rozumieniu kodeksu może być także: - Premier, wice premier - pod warunkiem, że kieruje takim działem administracji rządowej (w chwili obecnej premier stoi na czele działu „Integracja europejska” - premier jest ministrem)
Za ministra w rozumieniu kpa uznaje się także kierownika urzędu centralnego. Taki urząd charakteryzuje się tym, że rozciąga swoją właściwość miejscową na obszar całego państwa, a jego kierownik jest bezpośrednio podporządkowany premierowi badź któremuś z innych członków Rady Ministrow (albo Prezesowi Rady Ministrów albo ministrowi kierującemu określonym działem administracji rządowej), np:
- Komendant Główny Straży Pożarnej
- Komendant Główny Straży Granicznej
- Komendant Główny Policji
- Kierownik Urzędu ds kombatantów i osób represjonowanych (wydaje decyzje o posiadaniu uprawnien kombatanckich)
Taki minister wydaje często decyzje, niekiedy nawet w I instancji.
Na szczeblu terytorialnym występują:
1 - organy administracji rządowej
2 - organy samorządu terytorialnego
Ad1) wyróżniamy:
a - organy administracji rządowej zespolonej - organem jest przede wszystkim wojewoda
b - organy administracji rządowej niezespolonej - czyli takie, które nie są podporządkowane wojewodzie, ale bezpośrednio w pionie ministrom bądź kierownikom urzędów centralnych to np. policja, administracja celna, skarbowa (naczelnicy i dyrektorzy Izb Skarbowych), urzędy górnicze itd.
Wymienieni są w załączniku do Ustawy o administracji rządowej w województwie (5 VI 1998r). Ad2) na tych organach spoczywa podstawowy ciężar wydawania decyzji administracyjnych w sprawach indywidualnych.
W rozumieniu kpa są to przede wszystkim organy monokratyczne.
W województwie samorządowym występują dwa organy: Sejmik Wojewódzki i Zarząd Woj. Ale w rozumieniu kpa będzie to Marszałek Województwa, czyli taki podmiot, który stoi na czele zarządu województwa. Wynika to z woli ustawodawcy.
Podobnie w powiecie są dwa organy Rada Powiatu i Zarząd Powiatu. Na czele zarządu stoi - Starosta - jedna własna kompetencja: wydawanie decyzji administracyjnych
.
Gmina - zlikwidowano Zarząd Gminy (2001r.) - są tylko organy monokratyczne ,gdy chodzi o organy wykonawcze: wójt, burmistrz lub prezydent, a drugim jest Rada Gminy. Kompetencje do wydawania decyzji powierzono organom monokratycznym.
(…)
… na temat właściwego organu odwoławczego, wtedy zastosowanie ma art. 17 kpa. Precyzyjnie określa, jaki organ należy uznać za organ wyższego stopnia w stosunku do organu stanowiącego punkt odniesienia.
Ad 2) właściwość delegacyjna
przekazanie sprawy do załatwienia przez jeden organ administracji innemu organowi. Warunkiem sine qua non jest umocowanie do przekazania w przepisach prawa powszechnie…
… lub prezydent, a drugim jest Rada Gminy. Kompetencje do wydawania decyzji powierzono organom monokratycznym.
Jako organ jednostki samorządu terytorialnego w rozumieniu kpa musi być traktowane Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Do jego kompetencji należy pełnienie funkcji organu wyższego stopnia w stosunku do organów gminy, powiatu i województwa, chyba, że ustawy odrębne stanowią inaczej.
Dlatego odwołanie…
… w znaczeniu ustrojowym.
Obok nich postępowanie administracyjne prowadzić mogą organy administracji publicznej w znaczeniu funkcjonalnym. Są to podmioty wymienione w art.1 pkt.2 kpa - chodzi tu o inne podmioty, którym ustawy bądź porozumienie administracyjne powierzyły wydawanie decyzji adm. Najczęściej tymi podmiotami są organy samorządów zawodowych.
(Organy samorządów zawodowych wydają decyzje…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)