. Przepływy pieniężne i sposoby ich określania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 455
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
. Przepływy pieniężne i sposoby ich określania - strona 1 . Przepływy pieniężne i sposoby ich określania - strona 2 . Przepływy pieniężne i sposoby ich określania - strona 3

Fragment notatki:

WYKŁAD IV 25. Przepływy pieniężne i sposoby ich określania. Przepływy pieniężne z działalności ustalamy przez porównanie wpłat i wypłat. Jest to potrzebne do ustalenia stanu środków pieniężnych w gospodarstwie. Przepływy pieniężne z działalności mogą być dodatnie bądź ujemne. W przypadku ujemnych przepływów, sytuacja taka jest dopuszczalna, ale nie może spowodować, że saldo gotówki będzie również ujemne. Wówczas należałoby korzystać z obcych środków na sfinansowanie działalności. 26. Nakład - koszt, zakup - sprzedaż, wpływ - wydatek, wpłata - wypłata. Nakłady - celowe zużycie czynników wytwórczych wyrażone w jednostkach naturalnych (t, dt, m 3 , l) Koszty - są to nakłady wyrażone wartościowo. Koszt to równowartość zużycia części - majątku podmiotu gospodarczego a także wartość usług oraz wynagrodzeń za pracę, wraz z narzutami na wynagrodzenia. To zużycie musi być celowe i uzasadnione - czyli musi przyczyniać się do uzyskania przychodu. Zakup - jedna z funkcji realizowanych przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Polega na właściwym wyborze dostawcy, zawarciu z nim umowy i śledzeniu jej realizacji, czyli dostaw towarów. Sprzedaż - wielokrotne akty kupna-sprzedaży dokonywane przez kupującego sprzedawcę. W wyniku transakcji kupna-sprzedaży kupujący otrzymuje towar w zamian za zapłatę, jaką przekazuje sprzedawcy. Wpływy - mogą pochodzić z działalności operacyjnej, z działalności kapitałowej, która dostarcza środków pieniężnych ze sprzedaży majątku trwałego, posiadanych papierów wartościowych oraz z tytułu zaciągniętych kredytów. Na wielkość wpływów oddziałuje również pozostała działalność. Składają się na nią: darowizny oraz przychody spoza gospodarstwa. Wydatek - związane są z zakupem środków produkcji mogą odbywać się w obrocie gotówkowym i bezgotówkowym, przy drugim sposobie zakupu powstają zobowiązania, jednak nie wpływają na ogólny wynik finansowy. Wydatek (zakup) = koszt (zużycie) - stan zapasów na początek okresu + stan zapasów na koniec okresu Wpłaty netto = wpływy ze sprzedaży + Należności na początek okresu - należności na koniec okresu Należności na konie okresu = (wpływy ze sprzedaży * okres inkasa) długość okresu Wypłaty netto = wydatek - zakup za gotówkę + stan zobowiązań na początek okresu - stan zobowiązań na konie okresu Zobowiązania na konie okresu = (wydatki w okresie * okres inkasa) długość okresu 27. Analiza SWOT - możliwości jej wykorzystania. Analiza SWOT (Strangths - Siły, Weaknesses - Słabości, Opportunities - Możliwości, Threats - Zagrożenia), dzieli się na dwie części:

(…)

… się wymagania.
37. Wewnętrzna stopa zwrotu (IRR) i sposoby jej określania.
Wewnętrzną stopę zwrotu (IRR - Internal Rate of Return) stosuje się, aby potwierdzić opłacalność inwestycji. IRR to stopa dyskonta, przy której wartość zaktualizowana netto ocenianego przedsięwzięcia jest równa 0 (NPV=0). IRR oblicza się wg następującego wzoru:
gdzie:
r1 - poziom stopy procentowej, przy której NPV>0
r2 - poziom stopy…
… wartościowo lub w jednostkach przeliczeniowych, np. w jednostkach zbożowych.
34. Metody oceny efektywności inwestycji z uwzględnieniem czynnika czasu.
Istotą tych metod jest uwzględnienie zmiany wartości pieniądza w czasie. Ze zmianą pieniądza w czasie mamy do czynienia w dwóch sytuacjach:
sytuacje, kiedy składamy pieniądze w banku na czas określony, na tzw. procent składany. Znając wartość początkową…
…=133,1*1/1,331=100 tys.
35. Omówić metodę wartości zaktualizowanej netto (NPV) w ocenie efektywności inwestycji.
Metoda ta jest podstawową metodą oceny efektów inwestycyjnych, uwzględniającą zmianę wartości pieniądza w czasie. Zakłada ona zdyskontowanie przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej analizowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Przepływy pieniężne w roku stanowią różnicę między przychodami a kosztami uzyskania przychodów bez uwzględnienia amortyzacji. Przyjmuje się, że przedsięwzięcie jest efektywne pod warunkiem, że suma zdyskontowanych przepływów pieniężnych w okresie eksploatacji środka będzie wyższa od sumy poniesionych nakładów inwestycyjnych. Obliczeń dokonuje się wg następującego wzoru:
gdzie:
PV - poszukiwana wartość bieżąca,
FVn - przepływy pieniężne w danym roku,
r…
… może być wyrażony za pomocą wielkości produkcji lub wartości produkcji, za pomocą następujących wzorów:
BEP =
Ks
C-Kz
BEP - próg rentowności wyrażony wielkością produkcji,
Ks - koszty stałe,
C - cena zbytu jedn. produktu,
Kz - koszt zmienny jedn. produktu.
BEP'=
Ks
*C
C-Kz
BEP' - próg rentowności wyrażony wartością produkcji.
BEP''=
Ks
*100
Pm(C-Kz)
Pm - maksymalna (potencjalnie) ilość sprzedanych wyrobów,
BEP…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz