Przenoszenia promieniowania słonecznego przez szybę - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 392
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przenoszenia promieniowania słonecznego przez szybę - omówienie  - strona 1 Przenoszenia promieniowania słonecznego przez szybę - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Przenoszenia promieniowania słonecznego przez szybę. Model wymiany ciepła wewnątrz ciał stałych wyłącznie przez przewo­dzenie przyjmowany jest w odniesie­niu do przegród z materiałów nieprze­zroczystych, na których powierzchni promieniowanie może być wypromieniowane lub pochłaniane, natomiast wewnątrz przegrody występuje tylko przewodzenie ciepła.
Rozpatrzmy też zjawisko złożonej wy­miany ciepła przez przegrody przezro­czyste. Promieniowanie słoneczne, pa­dające na powierzchnię takiej przegrody, ulega częściowo odbiciu, częściowo ab­sorpcji i częściowo jest przepuszczone.
Współczynniki odbicia, absorpcji i przepuszczalności są związane za­leżnością:
p + e + r= 1
gdzie:
p - współczynnik odbicia;
e - współczynnik absorpcji;
r - współczynnik przepuszczalności.
Wartości tych współczynników w przypadku materiału przezroczyste­go zależą od długości fali promieniowa­na padającego (lub temperatury źródła). Pochłanianie i przepuszczanie promie­niowania przez przegrody przezroczyste uzależnione jest także od ich grubości.
Na współczynnik przepuszczalno­ści promieniowania wpływa również kąt padania promieniowania; przy ką­cie mniejszym niż 45° współczynnik przepuszczalności można przyjąć ja­ko stały, przy większym kącie pada­nia współczynnik szybko maleje.
Rozpatrzmy przechodzenie ciepła przez pojedynczą szybę (rysunek 1).
W rzeczywistości strumień cieplny przekazywany do wnętrza przez szybę poddaną promieniowaniu słoneczne­mu jest większy niż wynika to z prawa przepuszczania tego promieniowania. Wskutek absorpcji promieniowania słonecznego zwiększa się temperatu­ra szkła i staje się ono źródłem dodat­kowego nagrzewania pomieszczeń (przez konwekcję i promieniowanie wysokotemperaturowe).
Strumień ciepła generowany w szy­bie w wyniku absorpcji promieniowa­nia słonecznego, jest przekazywany przez konwekcję i promieniowanie nis­kotemperaturowe do wnętrza oraz na zewnętrz pomieszczenia
Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje szkła okiennego o specjalnej charakterystyce absorpcyjnej lub refle­ksyjnej w funkcji długości fali promie­niowania padającego (tzw. selektywna absorbcja lub refleksja). Stosowanie specjalnych szkieł pochłaniających promieniowanie podczerwone pozwala na dość znaczne zmniejszenie gęsto­ści strumienia cieplnego przedostają­cego się do wnętrza pomieszczenia i zapobiega nadmiernemu przegrze­waniu pomieszczeń w okresie letnim. Nawet zwykłe szkło okienne krzemia- nowosodowe dobrze przepuszcza promieniowanie widzialne, a w znacz­nej mierze absorbuje długofalowe pro­mieniowanie podczerwone, i dlatego w przeszklonych pomieszczeniach, werandach itp. obserwuje się tzw. efekt szklarniowy. Polega on na wnikaniu do pomieszczenia promieniowania wyso­kotemperaturowego (temperatura foto­sfery wynosi ok. 6000 K), zatrzymaniu wypromieniowania na zewnątrz ciepła od nagrzanych przedmiotów (o tempe-


(…)

…-zachodniej, dodatniego bilansu cieplnego okien w sezonie ogrzewczym (przewaga zy­sków ciepła od promieniowania sło­necznego nad stratami przez przeni­kanie). Szczególnie dotyczy to elewa­cji zorientowanych na południe (oczy­wiście na półkuli północnej).
Warto także rozpatrzyć przenoszenie promieniowania słonecznego przez izolacje cieplne z materiałów transparentnych (częściowo przezroczystych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz