To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Przenoszenia promieniowania słonecznego przez szybę. Model wymiany ciepła wewnątrz ciał stałych wyłącznie przez przewodzenie przyjmowany jest w odniesieniu do przegród z materiałów nieprzezroczystych, na których powierzchni promieniowanie może być wypromieniowane lub pochłaniane, natomiast wewnątrz przegrody występuje tylko przewodzenie ciepła.
Rozpatrzmy też zjawisko złożonej wymiany ciepła przez przegrody przezroczyste. Promieniowanie słoneczne, padające na powierzchnię takiej przegrody, ulega częściowo odbiciu, częściowo absorpcji i częściowo jest przepuszczone.
Współczynniki odbicia, absorpcji i przepuszczalności są związane zależnością:
p + e + r= 1
gdzie:
p - współczynnik odbicia;
e - współczynnik absorpcji;
r - współczynnik przepuszczalności.
Wartości tych współczynników w przypadku materiału przezroczystego zależą od długości fali promieniowana padającego (lub temperatury źródła). Pochłanianie i przepuszczanie promieniowania przez przegrody przezroczyste uzależnione jest także od ich grubości.
Na współczynnik przepuszczalności promieniowania wpływa również kąt padania promieniowania; przy kącie mniejszym niż 45° współczynnik przepuszczalności można przyjąć jako stały, przy większym kącie padania współczynnik szybko maleje.
Rozpatrzmy przechodzenie ciepła przez pojedynczą szybę (rysunek 1).
W rzeczywistości strumień cieplny przekazywany do wnętrza przez szybę poddaną promieniowaniu słonecznemu jest większy niż wynika to z prawa przepuszczania tego promieniowania. Wskutek absorpcji promieniowania słonecznego zwiększa się temperatura szkła i staje się ono źródłem dodatkowego nagrzewania pomieszczeń (przez konwekcję i promieniowanie wysokotemperaturowe).
Strumień ciepła generowany w szybie w wyniku absorpcji promieniowania słonecznego, jest przekazywany przez konwekcję i promieniowanie niskotemperaturowe do wnętrza oraz na zewnętrz pomieszczenia
Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje szkła okiennego o specjalnej charakterystyce absorpcyjnej lub refleksyjnej w funkcji długości fali promieniowania padającego (tzw. selektywna absorbcja lub refleksja). Stosowanie specjalnych szkieł pochłaniających promieniowanie podczerwone pozwala na dość znaczne zmniejszenie gęstości strumienia cieplnego przedostającego się do wnętrza pomieszczenia i zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu pomieszczeń w okresie letnim. Nawet zwykłe szkło okienne krzemia- nowosodowe dobrze przepuszcza promieniowanie widzialne, a w znacznej mierze absorbuje długofalowe promieniowanie podczerwone, i dlatego w przeszklonych pomieszczeniach, werandach itp. obserwuje się tzw. efekt szklarniowy. Polega on na wnikaniu do pomieszczenia promieniowania wysokotemperaturowego (temperatura fotosfery wynosi ok. 6000 K), zatrzymaniu wypromieniowania na zewnątrz ciepła od nagrzanych przedmiotów (o tempe-
(…)
…-zachodniej, dodatniego bilansu cieplnego okien w sezonie ogrzewczym (przewaga zysków ciepła od promieniowania słonecznego nad stratami przez przenikanie). Szczególnie dotyczy to elewacji zorientowanych na południe (oczywiście na półkuli północnej).
Warto także rozpatrzyć przenoszenie promieniowania słonecznego przez izolacje cieplne z materiałów transparentnych (częściowo przezroczystych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)