To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Przejście spadku na oznaczone osoby na mocy przepisów szczególnych. Ustawodawca zawiera takie przepisy w celu ochrony poszczególnych interesów bez względu na to, czy dane osoby są spadkobiercami czy też nie . Liczba tych przepisów rośnie, co oznacza oderwanie regulacji części praw i obowiązków od prawa spadkowego. W razie śmierci najemcy lokalu jego najbliżsi, którzy stale z nim mieszkali wchodzą w stosunek najmu na mocy samego prawa, a jeżeli takich osób nie ma to najem wygasa . Art. 691. k.c.
§1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.
§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.
§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.
Można umownie zastrzec, że służebność mieszkania po śmierci uprawnionego przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi. Art. 301. k.c.
§ 1. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.
§ 2. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi.
Suma przypadająca uprawnionemu z tytułu ubezpieczenia osobowego nie wchodzi do spadku, a uprawnione do jej otrzymania są osoby wskazane w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia. W przypadku prowadzenia rachunków bankowych bank może przyjąć odpowiednie dyspozycje od klienta, który wskazuje jakie osoby będą uprawnione do odbioru sumy zgromadzonej na rachunku , która nie może jednak przekroczyć 20xkrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia (bez względu na ilość wskazanych osób, osoby takie nie wchodzą w umowę o prowadzenie rachunku, mogą jedynie żądać wypłaty sumy).
(…)
… w ten sposób nie wchodzą do spadku, ale wlicza się je do podstawy obliczania zachowku, a są opodatkowane w ten sam sposób jak przysporzenia związane ze spadkiem. Widoczna tendencja do stałego rozszerzania zakresu stosowania przepisów umożliwiających wskazanie uprawnionych do odbioru pewnych sum z pominięciem prawa spadkowego prowadzi do znacznego ograniczenia spadku i trudności w zabezpieczeniu interesów uprawnionych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)