PRZEDMIOT WYKONANIA ZOBOWIĄZANIA
Rzeczy oznaczone co do gatunku
Jeżeli dłużnik jest zobowiązany do świadczenia rzeczy oznaczonych, co do gatunku, a ich jakość nie została oznaczona ani przez czynność prawną lub właściwe przepisy, ani nie wynika z okoliczności, dłużnik powinien świadczyć rzeczy średniej jakości.
Część świadczenia
Przy niepodzielnych świadczeniach, częściowe świadczenie nie może być wykonane. Jeżeli świadczenie jest podzielne a wymagalny jest cały dług, wierzyciel nie może odmówić przyjęcia części świadczenia, chyba, że naruszałoby jego uzasadniony interes, co wierzyciel powinien udowodnić. Jeżeli wierzyciel nie ma obowiązku przyjęcia świadczenia i zaofiarowanej mu części nie przyjął, dłużnik popada w zwłokę, co do całości świadczenia. Kilka świadczeń (zarachowanie zapłaty)
Jeżeli dłużnik zobowiązany jest do kilku jednorazowych świadczeń, a świadczy w rozmiarze niewystarczającym na zaspokojenie wszystkich, może on wskazać, które zobowiązanie chce wykonać. To, co przypada na poczet danego długu, wierzyciel może zaliczyć na związane z tym długiem zaległe należności uboczne lub zalegające świadczenia główne.
Gdyby dłużnik nie skorzystał z tego uprawnienia, inicjatywa w tym względzie przechodzi na wierzyciela. Może on wskazać w pokwitowaniu, na jakie zobowiązanie świadczenie ma być zaliczone. Jest to skuteczne dopiero wtedy, gdy dłużnik przyjął to pokwitowanie ( w sposób dorozumiany wyraził zgodę na propozycję wierzyciela).
Jeżeli w żaden ze wspomnianych sposobów nie nastąpiło świadczenia na poczet określonego zobowiązania ma zastosowanie względnie wiążąca norma, wg której spełnione świadczenie zalicza się na poczet długu wymagalnego, a jeżeli jest kilka długów wymagalnych, to na poczet najdawniej wymagalnego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)