Przedmiot socjologii wg Szczepańskiego- pedagogika

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 2359
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przedmiot socjologii wg Szczepańskiego- pedagogika - strona 1

Fragment notatki:

Zagadnienia w niej poruszane to między innymi: przedmiot socjologii wg Szczepańskiego, funkcje socjologii wg A. Podgóreckiego, apologetyczna funkcja socjologiczna, błędy wywiadu w socjologii, cechy grupy społecznej, grupa pierwotna, wtórna, status społeczny, stratyfikacja społeczna, itp.

Przedmiot socjologii wg Szczepańskiego
Możemy podzielić na 5 obszarów; 1) zjawiska i procesy tworzenia się różnych form zbiorowego życia ludzi. 2) struktury różnych form zbiorowości ludzkich. Struktury w całości składających się z elementów (stanowiska wyznaczone kulturowo) zróżnicowanych społecznie, 3) Zjawiska i procesy zachodzące w tych zbiorowościach wynikające z wzajemnego oddziaływania ludzi na siebie struktur formalnych i nieformalnych (proces komunikatywności), 4) socjotechnika - siły skupiające i rozbijające te społeczności. Technika sterowania motywacją ludzką w skali masowej, 5) zmiany i przekształcenia, procesy zachodzące w tych zbiorowościach np. zmiany pozycji społecznej. Funkcje socjologii wg A. Podgóreckiego
1) Opisowo-diagnostyczna - opis zjawisk społecznych, procesów społecznych, opisywanie pewnego stanu rzeczy starając się wyjaśnić przyczyny stanu rzeczy, jaka jest geneza zjawiska, jaka jest prognoza stanu rzeczy co będzie się dalej działo, jaka jest tendencja rozwojowa. 3 rodzaje; genetyczna (przyczyny danego zjawiska), prognostyczna (przewidywanie kierunku zjawisk społecznych, wskazanie zmian jakie może wywołać dane zjawisko), znaczenia (znaczenie danego zjawiska dla ludzi którzy uczestniczą w tym zjawisku), fazy (ocena w jakiej fazie znajduje się dane zjawisko). 2) Teoretyczna - opisując zjawiska prognozy, rozpoznaje prawidłowości życia społecznego i tworzenie teorii wyjaśniającej zjawiska z życia społecznego. Usystematyzować, wyodrębnić zjawiska. Ma poznać prawidłowości i wyjaśnić je w oparciu o teorie, opisać zależności w znaczeniu teoretycznym. 3) Socjotechniczna - jak skuteczna są poszczególne socjotechniczne techniki, i na ile są skuteczne do określonych grup społecznych. Socjolog jako socjotechnik stosuje tą technikę a nie opisuje jej skutki. Funkcje pozanaukowe w których socjolog występuje, dobiera sobie elementy rzeczywistości i opisuje. Selekcjonuje w określony sposób, ze względu na konkretną funkcję. Funkcje po za naukowe - Demaskatorska; dążenie aby coś wyjaśnić, przeciwstawić. Może być niekorzystne. Negatywne wydobywanie informacji. Ukrywanie elementów w sposób metodologiczny. Oceniające lub emocjonalne wskazywanie rzeczywistych motywacji, które są celowo lub nieświadomie ukrywane. Apologetyczna; (pochwalna) wydobywanie tego co jest bardzo pozytywne. Dobrane elementy rzeczywistości. Zestawienia argumentów w sposób aby osiągnąć zamierzone cele.
Co oznacza termin; apologetyczna funkcja socjologiczna
Apologetyczna; (pochwalna) wydobywanie tego co jest bardzo pozytywne. Dobrane elementy rzeczywistości. Zestawienia argumentów w sposób aby osiągnąć zamierzone cele. Wykorzystuje się je do pewnych celów aby np. chwalić instytucję.
Błędy wywiadu w socjologii
Sytuacyjne; warunki fizyczne związane z osobą (niesłysząca), obecność innej osoby zainteresowanej wypowiedziom respondenta, czas (respondent nie ma czasu), miejsce (komfort, bez przechodniów, ciepło), kulturowy (niezrozumienie terminologii, złe układanie pytań). 1)

(…)

…. Pierwotność wynika z tego, że jest to pierwsza zbiorowość społeczna z jaka styka się jednostka. Pełni funkcję przekaźnika podstaw informacji o społeczeństwie, kształtując społeczną naturę jednostki. Jest uniwersalna dla wszystkich poznanych społeczeństw. Najważniejszą grupą pierwotną jest rodzina. Występuje wysokie zaangażowanie członków w sprawy grupy. Jednostka występuje całą swoja osobowością. Płaszczyzny…
…. wykształcenie, Głównie on ze względu na ruchliwość społeczną otwartych klas. Możemy je zmieniać ze względu na własny wysiłek). 3) Przypisany (charakterystyczny dla społeczeństwa klas zamkniętych. Status przypisany do jednostki bez względu na jej wysiłek i osiągnięcia np.; z/w na urodzenie-„chłop to chłop”.
Stratyfikacja społeczna - co to znaczy, charakterystyka osób które nie odniosły sukcesu w okresie…
… ekonomiczne od zarządzana centralnego do gospodarki rynkowej. Polska sukcesu; dobra sytuacja materialna osób którzy stali się aktywni na rynku po przez utrzymanie aktywności zawodowej. Ludzie młodzi wiekiem, lepiej wykształceni, częściej mężczyźni niż kobiety, pochodzących z większych aglomeracji i zdrowi. Polska przegrana; niższe wykształcenie, chorzy, niepełnosprawni, przestali być aktywni, wypadli z rynku…
….
Kultura, pojęcia i podział
Def-1] ogół materialnych i niematerialnych wytworów człowieka, 2] system nauczonych i przekazywanych z pokolenia na pokolenie wartości, norm, wzorów zachowań, wierzeń, idei wyrażających się w materialnych i niematerialnych wytworach wspólnych dla danej zbiorowości społecznej na pewnym etapie rozwoju historycznego danej zbiorowości społecznej wytworzonych w toku współdziałania…
…. Ludzi w ubóstwie charakteryzują cechy; psychologiczne (rezygnacja, brak kontaktów, nieśmiałość, trudność nawiązywania kontaktów, stany neurotyczne), normatywne (normy panujące w środowisku, obyczajowe za które obowiązują sankcje, normy zwyczajowe), wzory kulturowe życia (obowiązują we wszystkich klasach)
Co oznacza termin; marginalizacja społeczna, przykłady
Def-jest to stan wykorzenienia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz