Przedmiot procesu karnego- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przedmiot procesu karnego- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Przedmiot procesu karnego Określenie przedmiotu rozprawy jest konieczną przesłanką do wszczęcia procesu, za niedopuszczalne uważa się prowadzenie procesu bez sformułowania przedmiotu rozprawy.
Przedmiotem Procesu karnego - jest to o co chodzi w każdym procesie niezależnie od stanu faktycznego. Przedmiotem procesu karnego - jest czyn zarzucany oskarżonemu, czyn ten jest czynem hipotetycznym zarzucanym oskarżonemu(pogląd ten jest krytykowany, gdyż skupia się tylko na materialnej części przestępstwa co w efekcie mogłoby skutkować, tym że jeśli przestępstwo nie doszło do skutku, nie można by nawet wszcząć procesu, ze względu na ujemną przesłankę procesową) Przedmiotem procesu karnego - według drugiej teorii jest to odpowiedzialność prawnej osoby ściganej za zarzucane jej przestępstwa Odpowiedzialność prawna w procesie karnym opiera się na dwóch podstawach faktycznej oraz prawnej normatywnej.
podstawą faktyczną jest czyn zarzucany oskarżonemu, jeśli czyn ten zostanie udowodniony w procesie karnym to czyn ten zostanie oskarżonemu przypisany w wyroku. I nie można jej zmieniając w istotny sposób w trakcie procesu. (chodzi tu o to, żeby oskarżony został skazany za ten sam czyn o który został oskarżony{dotyczy tyko postępowania jurysdykcyjnego})
podstawa prawna procesu karnego to kwalifikacja prawna czynu zarzucanego oskarżonemu. W przeciwieństwie to podstawy materialnej jest możliwość zmiany podstawy prawnej podczas procesu lecz jest to ograniczone określonymi rygorami proceduralnymi. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz