Wymagania formalne aktu oskarżenia-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wymagania formalne aktu oskarżenia-opracowanie - strona 1 Wymagania formalne aktu oskarżenia-opracowanie - strona 2 Wymagania formalne aktu oskarżenia-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Wymagania formalne aktu oskarżenia Akt oskarżenia jest pismem procesowym i powinien odpowiadać ogólnym warunkom, wymienionym w art. 119, mianowicie powinno ono zawierać:
oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy,
oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo,
treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem,
datę i podpis składającego pismo.
W myśl art. 332 akt oskarżenia powinien zawierać: imię i nazwisko oskarżonego, inne dane o jego osobie (nazwisko rodowe, imiona rodziców, wykształcenie, zawód itp.)oraz dane o zastosowaniu środka zapobiegawczego; dokładne określenie zarzucanego oskarżonemu czynu ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia oraz skutków, a zwłaszcza wysokości powstałej szkody, jest to tzw. ZARZUT, albo KONKLUZJA AKTU OSKARŻENIA - zwięzły opis działania lub zaniechania zarzucanego oskarżonemu, tak by przytoczone zostały wszystkie okoliczności faktyczne, które wypełniają ustawowe znamiona określonego przestępstwa (nie jest możliwe formułowanie alternatywnych zarzutów np. oskarżony dopuścił się kradzieży lub rozboju);
wskazanie czy czyn został popełniony w warunkach powrotności do przestępstwa (recydywa) - jeżeli okoliczność ta miała miejsce; wskazanie przepisów ustawy karnej , pod które zarzucany czyn podpada, czyli kwalifikacji prawnej, należy wymienić wszystkie przepisy, które łącznie stanowią ocenę czyny zarzucanego przez oskarżyciela (jeżeli czyn wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach ustawy karnej, to należy podać wszystkie zbiegające się przepisy - kumulatywny zbieg przepisów ustawy karnej);
wskazanie sądu właściwego do rozpoznania sprawy i trybu postępowania (np. uproszczony);
uzasadnienie oskarżenia, przytoczyć fakty i dowody, na których oskarżenie się opiera, w miarę potrzeby wyjaśnić podstawę prawną oskarżenia i omówić okoliczności, na które powołuje się oskarżony w swej obronie, wskazać, co do których oskarżonych wydano postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym oraz w jakiej części wyłączono materiały do odrębnego post. lub postępowanie umorzono;
Akt oskarżenia sporządzony przez Policję lub organ, o którym mowa w art. 325 d (wymienione wyżej) - może nie zawierać uzasadnienia. Zebrane w sprawie dowody i ustalane fakty można przedstawić w uzasadnieniu metodą chronologiczną (w kolejności ich ujawniania w postępowaniu), systematyczną (w kolejności ich występowania w rzeczywistości) lub mieszaną. Ponadto akt oskarżenia powinien zawierać (art. 333 §1);
listę osób, których wezwania oskarżyciel żąda,
wykaz innych dowodów, których przeprowadzenia na rozprawie głównej domaga się oskarżyciel.


(…)

… je przechowywać poza aktami sprawy. To ograniczenie to przejaw tzw. małego utajnienia, przede wszystkim świadków i pokrzywdzonych.
Akt oskarżenia wniesiony przez pokrzywdzonego jako oskarżyciela posiłkowego powinien odpowiadać warunkom określonym w art. 332 i 333 §1. Musi być sporządzony i podpisany przez adwokata (przymus adwokacki); tylko jeżeli pokrzywdzonym jest instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, taki akt oskarżenia może sporządzić także radca prawny, realizując w ten sposób wymóg przymusu adwokackiego.
W sprawach z oskarżenia prywatnego akt oskarżenia może ograniczyć się do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na których opiera się oskarżenie (art. 487), oraz spełniać wymogi pisma procesowego (art. 119).
Alternatywną drogę wniesienia oskarżenia prywatnego określa art. 488 §1 - na żądanie pokrzywdzonego Policja przyjmuje ustna lub pisemną skargę i w razie potrzeby zabezpiecza dowody, po czym przesyła skargę do właściwego sadu. Skarga wnoszona do sądu powinna obejmować przynajmniej elementy wskazane w art. 487, oraz w art. 119.
Jako formy zastępcze aktu oskarżenia, spełniające jego rolę i funkcję, traktuje się wniosek prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania karnego przez sąd, a w sprawach o wykroczenia - wniosek o ukaranie.
Procesowy tryb złożenia wniosku o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy głównej i postępowanie w tym zakresie W myśl art. 335 prokurator może umieścić w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie - uzgodnionych z oskarżonym - kary lub środka karnego za występek zagrożony karą nieprzekraczającą…
… w odniesieniu do tej instytucji przysługują także Policji i innym organom. organy Inspekcji Handlowej, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, urzędy skarbowe i inspektorzy kontroli skarbowej, Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, organom Staży Granicznej, Straż Leśna Lasów Państwowych, organy parków narodowych, Państwowa Straż Łowiecka, w sprawach o przestępstwa skarbowe - finansowy organ…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz