Prognostyka w polityce- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 392
Wyświetleń: 1729
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prognostyka w polityce- opracowanie - strona 1 Prognostyka w polityce- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

1.Funkcja prognostyczna nauki
2.Podejście eksploratywne w prognozowaniu
3.podejście normatywne w prognozowaniu
4.Orientacje w prognozowaniu
5.wyzwania prognostyczne w politologii
6.metody i środki prognostyczne
7.główne współczesne prognozy politologiczne
8.poglądy o prawach dziejowych
a) rozwój cykliczny
b) rozwój linearny
c) rozwój spiralny
ad.1
• Jedną z podstaw nauki jest dostarczanie wiedzy o ogólnych prawidłowościach rozwoju zjawisk i procesów kulturowych i cywilizacyjnych oraz pozwalających przewidzieć przyszłe konsekwencjei następstwa ich występowania.
• Przewidywanie jest swoistym wyzwaniem koniecznym nauk humanistycznych, jest typem wnioskowania o prawach rozwoju życia społecznego, jak i całego makrokosmosu.. Poznajac prawidła, a zatem odwołując się do przeszłości, uzyskujemy uniwersalne wyznaczniki, dot. Całokształtu zjawisk i procesów teraźniejszych i nadchodzących, natomiast brak wyjaśnienia dla stanów chwilowych i przemijajacych dla sytuacji indywidualnych.
• Prognostyka jest wyjatkową rzeczywistością w podejmowaniu decyzji. Refleksja nad przyszłoscią zarówno daleką i bliska stanowi nieodłączny element zarówno myslenia i działania potocznego, jak i rozważań intelektualnych,kreowania koncepcji, scenariuszy rozwoju. Sceptycznie odnosi się do naukowego wymiaru prognostyki, zauważa się niewystarczajacy warsztat metodologiczny w zakresie przewidywania zjawisk i procesów. Intuicję przedkłada się nad reguły metody i zasady przewidywania rozwoju społecznego.
• Obserwacja rewolucji naukowo technicznej w sferze ładu gospodarczego,jak i życia społeczno-politycznego, odbijającego sie w rzeczywistości globalnej i kondycji pojedynczego człowieka, w tym zagrozenia z zakresu inż.genetycznej, elektronicznej,kontroli człowieka w zakresie działalności i zachowań, automatyzacji, dochodzi się do wniosku o pomyślnym przewidywaniu kierunków rozwoju cywilizacji informacyjnej, jaką jest współczesna. Dużym zainteresowaniem cieszą sie wizje futurologizne, a także ponad 120 periodyków, które wzajmują sie prognozami rozwoju cywilizacyjnego.
• Szczególne zainteresowanie budzą opracowania publicystów amerykańskich, m.in Alvin Toffler, John Naisbitt, Samuel Huntington, którzy obserwując rzeczywistość amerykanską, w kontekscie przeobrażeń kulturowo-cywilizacyjnychpodjeli próbę zarysowania głównych megatrendów zmieniajacych obraz współczesnego życia. Np J. Naisbitt wskazał 10 kierunków przemian - 1) od społeczeństwa przemysłowego do informacyjnego, 2) od technologii siłowej do ultrastyku, 3)od gospodarki narodowej do globalnej,4) od myslenia krótkofalowego do długofalowego, 5 ) od centralizacji do decentralizacji, 6 ) od pomocy instytucji do samopomocy 7)od demokracji przedstawicielskiej do uczestniczacej, 8)od hierarchii do sieci 9)z północy na południe 10) od schematu albo albo do wyboru wielokrotnego.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz