Procesowe znaczenie i rodzaje aktów oskarżenia-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Procesowe znaczenie i rodzaje aktów oskarżenia-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Określ procesowe znaczenie i scharakteryzuj rodzaje aktów oskarżenia. - akt oskarżenia jest podstawową formą żądania wszczęcia postępowania sądowego,
- jest on wnioskiem o wszczęcie postępowania sądowego i rozpoznania sprawy przez sąd, - jest także wnioskiem o ukaranie oskarżonego,
- przez wskazanie w akcie oskarżenia osoby oskarżonego wyznacza się granice podmiotowe postępowania sądowego,
- przez określenie czynu zarzuconego określa się granice przedmiotowe tego postępowania,
- akt oskarżenia wytycza zasięg postępowania sądowego, co daje oskarżonemu gwarancje, że będzie sądzony tylko w granicach wyznaczonych zarzutem aktu oskarżenia i że bez jego zgody granice te nie mogą być przekroczone.
RODZAJE:
- zwykły,
- szczególny,
- zastępcze formy.
Akt oskarżenia obejmuje sformułowanie i usystematyzowanie wyników postępowania przygotowawczego oraz wskazanie dowodów na poparcie aktu oskarżenia, co ułatwia oskarżonemu przygotowanie obrony, a sędziemu przygotowanie do rozprawy. W ciągu 14 dni od daty zamknięcia śledztwa albo od otrzymania aktu oskarżenia sporządzonego przez Policję w dochodzeniu prokurator sporządza akt oskarżenia lub zatwierdza akt oskarżenia sporządzony przez Policję w dochodzeniu i wnosi go do sądu chyba że podejmuje inną decyzję i sam wydaje postanowienie o umorzeniu, o zawieszeniu albo o uzupełnieniu śledztwa lub dochodzenia.
Jeżeli podejrzany jest tymczasowo aresztowany, termin zakreślony do wniesienia aktu oskarżenia jest krótszy i wynosi 7 dni.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz