Proces sądowy w średniowieczu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 476
Wyświetleń: 1470
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Proces sądowy w średniowieczu - strona 1 Proces sądowy w średniowieczu - strona 2 Proces sądowy w średniowieczu - strona 3

Fragment notatki:


PROCES SĄDOWY W ŚREDNIOWIECZU Wiadomości o najdawniejszych formach postępowania. Rozwiązywanie konfliktów u Germanów samopomoc - albo zemsta rodowa, albo ukaranie członka rodu zawarcie umowy o oddanie sprawy sądowi - na zgromadzeniach okręgu, jawnie, ustnie, z formalizmem i symboliką, przeważnie sprawy mniej ważne. Sprawy naruszając interes ogółu sądzone na wiecach - brak danych o formie tego procesu. Ogólna charakterystyka procesu średniowiecznego. brak odrębności postępowań w sprawach cywilnych i karnych → każdy proces w swej istocie karny (cel - odpłata). Od XIII w. zaczyna się zróżnicowanie na skargi cywilne i karne. przestępstwa publiczne ścigane z urzędu (reakcja ujmowana jako gniew władcy, a jego działania o charakterze arbitralnym), a prywatne - w drodze postępowania prywatno-skargowego . z czasem wykształcają się specjalne procesy - rugowe . Cechy procesu zwyczajnego i jego przebieg. Skargowość - gdy ktoś wystąpił ze skargą wnoszoną przed sędziego, wraz z pozwem (formalnym wezwaniem pozwanego do stawienia się przed sądem) najpierw o charakterze prywatnym, z czasem o charakterze publicznym (przez urzędnika sądowego). W razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa (służba, choroba, pożar) groziły kary - grzywna → missio in bona → wyjęcie spod prawa. Odroczenia rozprawy - dylacje. Zastępstwo - początkowo obowiązek osobistego stawiennictwa. Pewne osoby musiały ustanawiać zastępców (małoletni, kobiety) → działali za nich przedstawiciele ustawowi. Ustność i jawność - proces rozpoczynał się w momencie stawiennictwa obu stron. Najpierw pierca przedstawiał skargę poprzedzoną przysięgą, że nie wnosi skargi lekkomyślnie i/lub poprzedzoną okazaniem dowodu przestępstwa (np. rany). Potem pozwany dawał odpór - początkowo z inicjatywy powoda, wraz ze wzrostem siły sędziego inicjatywa sądu. Formalizm - ze względu na tą cechę szybko pojawia się instytucja pomocników (wyręczali w wypowiadaniu formuły, przestrzegali formalności) → z czasem przekształcają się w zastępców procesowych. Kontradyktoryjność - sporność (wolna rozprawa stron) - spór dwóch stron, a sąd biernym obserwatorem ( bez dociekania prawdy materialnej ) Po skardze i odpowiedzi na skargę następował wyrok : końcowy wyrok merytoryczny - jeśli pozwany uznał skargę albo potrafił udowodnić brak roszczeń powoda końcowy wyrok warunkowy ( dowodowy ) - otwierał on następny etap procesu (postępowanie dowodowe). Sąd orzekał, która ze stron ma bliższość w dowodzie, sposób przeprowadzenia postępowania dowodowego i ustalał z góry konsekwencje

(…)

…. Proces wydobywczy (gonienie śladem) - proces o zwrot skradzionej rzeczy. Poszkodowany mógł ruszyć za złodziejem wraz ze zwołanymi (krzyk) przez siebie domownikami (czasem też obowiązek mieszkańców gminy np. Ruska Prawda). Znalezienie przedmiotu rozpoczynało proces zwany licowaniem (wstępny akt procesowy) - poszkodowany umacniając swoje zeznanie przysięgą oświadczał, że przedmiot należy…
…. Podział skarg. stopniowe wykształcanie odrębności proceduralnych w sprawach cywilnych i karnych
najwcześniej w Anglii za czasów reform sądowych Henryka II powstaje postępowanie odrębne do spraw ściganych z urzędu (z przysięgłymi - oskarżali i sądzili wydając orzeczenie o prawdzie) i dla spraw prywatnych (z przysięgłymi - początkowo świadkowie czynności, z czasem badali wiarygodność dowodów stron i orzekali o prawdzie). w prawie kontynentalnym - zapowiedzią rozdziału był podział skarg (kryterium cel, jaki strona chciała osiągnąć) na cywilne (odszkodowanie, zwrot rzeczy), karne (ukaranie sprawcy) i mieszane (np. proces wydobywczy).
Z czasem rozróżnienie ich następuje poprzez przejmowanie pewnych elementów z procesu kanonicznego do procesu cywilnego (pisemność, system ekscepcji, początki apelacji…
… w dowodzie, sposób przeprowadzenia postępowania dowodowego i ustalał z góry konsekwencje
Bliższość w dowodzie - to nie tyle obowiązek, co przywilej strony, gdyż przeprowadzenie przeciwdowodu możliwe było jedynie w przypadku, gdy strona mająca pierwszeństwa „upadła w dowodzie” (przeciwieństwo kanonicznego „ciężaru dowodu”)
pierwszeństwo miał pozwany lub osoba wyższego stanu.
Środki dowodowe. początkowo…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz