Proces podejmowania decyzji administracyjnej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 196
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Proces podejmowania decyzji administracyjnej - strona 1 Proces podejmowania decyzji administracyjnej - strona 2 Proces podejmowania decyzji administracyjnej - strona 3

Fragment notatki:

: proces podejmowania decyzji administracyjnej
Decyzja - wynik procesu złożonego z wielu logicznie wzajemnie powiązanych etapów. Proces powstawania decyzji nie jest jednorodny, tylko złożony.
Mamy modele podejmowania decyzji:
model racjonalny - zakłada, że decyzja to dokonywanie wyboru między alternatywami, a więc selekcja opcji które sprzyjają osiągnięciu celów. Decyzja jest racjonalna, jeżeli jest zorientowana na osiągnięcie celu organizacji. Musi wystąpić racjonalny aktor, który wybiera najlepsza opcję. Fazy podejmowania decyzji:
określenie natury problemu selekcja celów i wartości
konsekwencje wyboru
przyjęcie najlepszej strategii
Osiąga się satysfakcjonującą ocenę. W postępowaniu administracyjnym model ten oznacza intuicyjne ignorowanie wielu czynników. Model inkrementalny - decyzja jest efektem stopniowego i postępującego procesu dostosowania uczestników do zmieniających się warunków. Inkrementalizm to sztuka wybrnięcia z powodów (kłopotów?). Treść tych decyzji jest ciągle modyfikowana, brak jednego spójnego planu bo najważniejsze jest osiągnięcie celu teraźniejszego. Decydenci funkcjonują w zmieniających się zależnościach. Treść decyzji wyjawia się jako efekt negocjacji z grupami interesu. Służy do rozwiązywania bieżących problemów politycznych. Cechy:
Elastyczność
Zdolność do reagowania na zmiany
Negocjacyjny styl działania
Kompromis
Model biurokratyczny procesu decyzyjnego Mamy do czynienia nie z jednym publicznym procesem decydowania, a z wieloma odrębnymi procesami w ramach wyodrębnionych organizacji. Istotna jest kultura organizacyjna, wyznawane wartości przez decydentów, wzorce zachowań, procedury, schematy, interesy tejże organizacji. Wady: nie uwzględnia wpływów otoczenia zewnętrznego (zamknięty jest w sobie), nie uwzględnia grup interesu (bardzo małą rolę odgrywa sytuacja ekonomiczno-polityczna), procesy toczą się samoistnie.
Proces decyzyjny jako aktywność w ramach wspólnoty programowej Zwolennicy tego modelu kładą nacisk na: rolę przekonań, wartości i ideologii. Podjęte decyzje są zgodne z wartością decydentów. Rozstrzygnięcia są oparte na przekonaniach i wartości decydentów. W ramach nich fachowcy dostrzegają `subsystem'. W ich skład wchodzą politycy, przedstawiciele służby cywilnej (urzędnicy), przedstawiciele grup interesu, dziennikarze, badacze (analitycy), którzy podzielają ten sam system wartości i zdecydowali się działać wspólnie. W ten sposób oddziałują na proces decyzyjny wewnętrznie i zewnętrznie. Fazy procesy decyzyjnego:
Faza inicjowania - inicjatywa może pochodzić od zewnątrz (media, grupy interesu, partie polityczne, związki zawodowe) albo od wewnątrz (w ramach instytucji publicznych np. departament, agencja rządowa). ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz