To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PROCESY MYCIA I DEZYNFEKCJI Po zako ń czeniu pracy lub po ka ż dej zmianie w zak ł adzie przeprowadza si ę sprz ą tanie, podczas kt ó rego usuwane s ą z powierzchni pod łó g, blat ó w oraz maszyn i urz ą dze ń pozosta ł o ś ci po bie żą cej produkcji oraz nagromadzony brud, kt ó ry stanowi doskona ł e warunki dla rozwoju mikroflory i tym samym, stwarza zagro ż enie dla bezpiecze ń stwa i jako ś ci produktu ko ń cowego. Zasadnicze metody mycia to: mycie w systemie CIP mycie w systemie COR Mycie w systemie CIP (clean in place) polega na prowad zeniu procesu mycia w obiegu zamkni ę tym, bez demonta ż u maszyn i urz ą dze ń wchodz ą cych w sk ł ad linii technologicznej. Proces sterowany jest automatycznie, cz ę sto komputerowo. W stacji centralnej przygotowywane s ą odpowiednie roztwory ś rodk ó w myj ą cych i de zynfekuj ą cych, kt ó re s ą nast ę pnie przet ł aczane do instalacji technologicznych. Przygotowany roztw ó r mo ż e by ć kilkakrotnie u ż yty w procesie mycia. Jego st ęż enie jest kontrolowane i w razie potrzeby regulowane. Mycie w systemie COP (clean out of place) jes t systemem mycia w uk ł adzie otwartym. W systemie tym stosuje si ę r óż ne r ę czne i mechaniczne techniki mycia. Spo ś r ó d metod mycia w systemie COP wyr óż nia si ę : mycie r ę czne - proste, lecz podatne na b łę dy ludzkie, najbardziej wszechstronne i mo ż liwe do zast osowania przy nietypowym i du ż ym sprz ę cie mycie mechaniczne, (wysoko- lub niskoci ś nieniowe) - cz ę sto sterowane automatycz nie, przy u ż yciu r óż nego rodzaju myjek i urz ą dze ń do szorowania mycie pianowe - ł atwe i skuteczne pod warunkiem prawid ł owo ś ci prowadz enia procesu. Do mycia stosuje si ę r óż ne rodzaje ś rodk ó w powierzchniowo-czynnych: preparaty silnie zasadowe - do ci ś nieniowego lub pianowego mycia pomieszcze ń , maszyn i urz ą dze ń preparaty zasadowe do mycia r ę cznego i mycia ma ł o zanieczyszczonych powierzch ni preparaty zasadowe do mycia powierzchni aluminiowych preparaty kwa ś ne do ci ś nieniowego lub pianowego mycia naczy ń i urz ą dze ń preparaty niskopieni ą ce do mycia przewod ó w. Po procesie mycia przeprowadza si ę dezynfekcj ę metodami: fizycznymi (mechaniczne dz ia ł anie strumienia cieczy, dzia ł anie temperatury i promieni ultrafioletowych) chemicznymi (np. soda, ozon, woda utleniona, nadmanganian potasu, podchloryn wapnia i sodu). Efektywno ść procesu mycia zale ż y od mo ż liwo ś ci dotarcia do wszystkich powierzchni, kt ó re kontaktuj ą si ę z produktem, a tym samym od zastosowanych rozwi ą za ń konstrukcyjnych.
(…)
… przetłaczane do instalacji technologicznych. Przygotowany roztwór może być kilkakrotnie użyty w procesie mycia. Jego stężenie jest kontrolowane i w razie potrzeby regulowane.
Mycie w systemie COP (clean out of place) jest systemem mycia w układzie otwartym. W systemie tym stosuje się różne ręczne i mechaniczne techniki mycia.
Spośród metod mycia w systemie COP wyróżnia się:
mycie ręczne - proste…
…, powinni być przeszkoleni w tym zakresie i wyposażeni w niezbędny sprzęt i środki oraz w odzież ochronną, zgodnie z przepisami BHP
stosowane środki chemiczne do mycia i dezynfekcji powinny spełniać wymagania określone w odpowiednich regulacjach prawnych
każdy zabieg mycia z użyciem środków chemicznych, powinien być poprzedzony dokładnym usunięciem resztek składników żywności i zanieczyszczeń z użyciem odpowiedniego…
… niskie napięcie powierzchniowe, być efektywne w usuwaniu zanieczyszczeń oraz być łatwe do usuwania z mytych powierzchni. Nie powinny powodować korozji mytych powierzchni. Stosowane w danym procesie środki myjące i dezynfekujące powinny być odpowiednio dopasowane, tak aby ich działania nie znosiły się wzajemnie. Istotną sprawą jest dokładne wysuszenie mytych powierzchni, aby zapobiegać rozwojowi…
… tych zabiegów
> rodzaj chemicznych środków myjących (detergenty, alkalia, kwasy) oraz chemicznych środków dezynfekujących - ich stężenia, temperatury i czas działania na myte powierzchnie
• w przypadku fizycznych metod dezynfekcji (gorące powietrze, para lub woda) - temperatury i czas ich działania na powierzchnie
sposób suszenia umytych powierzchni
sposób mycia, dezynfekcji i przechowywania sprzętu…
… na „mokro". Wówczas niezbędne jest zastosowanie odpowiednich, skutecznych metod czyszczenia bez użycia wody tzw. na „sucho" przy użyciu odpowiednich odkurzaczy lub usuwania zanieczyszczeń ręcznie stosując szczotki, papierowe ręczniki lub jednorazowe szmatki z materiału. Metody czyszczenia są bardzo zróżnicowane w zależności od celu i rodzaju mytych powierzchni.
Jednakże zasadnicze etapy procesów mycia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)