Procent przyrostu miąższości - do czego służy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 595
Wyświetleń: 3731
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Procent przyrostu miąższości - do czego służy - strona 1 Procent przyrostu miąższości - do czego służy - strona 2

Fragment notatki:

PROCENT PRZYROSTU MIĄŻSZOŚCI I DO CZEGO SŁUŻY. Procent przyrostu miąższości jest miarą energii wzrostu,, informuje nas o stopniu wykorzystania powierzchni wzrostu przez drzewo i drzewostan . Procent przyrostu miąższości jest stosowany w budowie modeli służących do oceny sumarycznej produkcji . Służy on również do określenia procentu przyrostu miąższości . Procent przyrostu miąższości można określić wzorem na rachunek procentu składanego i wzorami na rachunek procentu zwykłego. gdy przyrost odnosimy do wielkości końcowej ( wzór Brymanna)
b) gdy przyrost odnosimy do wielkości początkowej
c) wzór Presslera
gdzie:
Pv- procent przyrostu miąższości ( dla okresu rocznego)
V- miąższości dla końca okresu v- miąższość dla początku okresu
n- długość okresu
Procent przyrostu miąższości można określić także z tablic. Jednak w tym przypadku należy wiedzieć jakim wzorem podany w tablicach procent przyrostu miąższości został określony. 19. METODA BOROWSKIEGO, OKREŚLENIE PRZYROSTU MIĄŻSZOŚCI . Przyrost miąższości drzewostanu metodą Borowskiego można określić z iloczynu średniej wartości intensywności przyrostu miąższości (i) i pierśnicowego pola przekroju drzewostanu (G):
Pierśnicowe pole przekroju drzewostanu powinno się określać na podstawie pomiaru pierśnic wszystkich drzew . Intensywność przyrostu miąższości określa się na ściętych drzewach próbnych, a w zależności od sposobu pobierania tych drzew można wyróżnić warianty metod określania przyrostu miąższości drzewostanu . Schemat metody:
Pomiar pierśnic drzew w odpowiednim odstopniowaniu i określenie pierśnicowego pola przekroju drzewostanu.
Zaplanowanie pewnej liczby drzew na podstawie której określi się średnią wartość intensywności przyrostu miąższości i przydzielenie jej proporcjonalnie do liczby drzew w stopniach pierśnicy
Sporządzenie krzywej wysokości i linii przyrostu pierśnic oraz określenie pożądanych wymiarów drzew próbnych
Wybranie drzew próbnych o pożądanych wymiarach cech pomocniczych
Zmierzenie pierśnicy wybranych drzew a po ich ścięciu określenie przyrostu miąższości każdego drzewa sposobem sekcyjnym.
Określenie średniej wartości intensywności przyrostu miąższości na podstawie drzew próbnych
Określenie przyrostu miąższości drzewostanu zgodnie z wzorem na górze Istotą tej metody jest uwzględnienie przy wyborze drzew próbnych przyrostu pierśnicy. Jest to jedna z najdokładniejszych metod określania przyrostu miąższości. 20. OKREŚLANIE MIĄŻSZOŚCI DRZEWOSTANU ZA POMOCĄ DRZEW PRÓBNYCH METODĄ Z WYKORZYSTANIEM PIERŚNICY I GRUBOŚCI KORY ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz