To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Procedura ustna: W toku procedury ustnej (rozprawy) na pytania prezesa (oraz sędziów i rzecznika generalnego) odpowiadają pełnomocnicy, doradcy, adwokaci i radcy prawni stron i interwenientów. Po przedstawieniu stanowisk stron i interwenientów za pośrednictwem ich pełnomocników sprawozdanie z procedury pisemnej składa sędzia sprawozdawcy. Przed zamknięciem procedury ustnej opinię przedstawia rzecznik generalny. Po jego wysłuchaniu prezes zamyka procedurę ustną. W przypadku postępowania przed Sądem, jeżeli wyznaczono rzecznika generalnego i składa on swoją opinię, czyni to pisemnie lub ustnie, po czym prezes ogłasza zamknięcie rozprawy. Rozprawa jest protokołowana. Wyrok zapada na naradzie niejawnej i jest ogłaszany publicznie. Wyrok TS jest wiążący od daty jego ogłoszenia i obligatoryjnie zaopatrzony w uzasadnienie. W przypadku wyroku Sądu, zasadniczo wiąże on od daty ogłoszenia, z wyjątkiem sytuacji, gdy TS zarządzi zawieszenie wykonania wyroku Sądu, albo jeżeli Sąd orzekł o nieważności rozporządzenia - w tym ostatnim przypadku wyrok staje się wiążący po bezskutecznym upływie terminu do złożenia apelacji albo, jeżeli apelację złożono, po jej oddaleniu przez TS. Wyrok zawiera: - przytoczenie okoliczności faktycznych istotnych dla rozprawy,
- przytoczenie stanowisk stron oraz przedmiotu skargi,
- rozstrzygnięcie merytoryczne sprawy, tzw. sentencję wyroku,
- uzasadnienie,
- wskazanie nazwisk sędziów uczestniczących w naradach,
- ewentualnie decyzję co do kosztów postępowania. Procedura postępowania prejudycjalnego: Zgodnie z tą procedurą, postanowienie odsyłające sądu krajowego przekazuje się państwom członkowskim w wersjach oryginalnych wraz z przekładem na język urzędowy danego państwa oraz jego streszczeniem (zwięzły opis przedmiotu postępowania głównego, podstawowe argumenty stron, uzasadnieni odesłania oraz odnośne przepisy krajowe i prawa UE). Zasady reprezentacji i stawiennictwa są określane z uwzględnieniem reguł krajowych. Jeżeli pytanie prejudycjalne zostało zadane w przypadku, którego dotyczy doktryna spraw wyjaśnionych (acte clairé), Trybunał może - po wysłuchaniu rzecznika generalnego - w każdym czasie orzec postanowieniem z uzasadnieniem (zawierającym odesłanie do wcześniejszego orzeczenia). Jeżeli zaś pytanie prejudycjalne zostało zdane w przypadku, którego dotyczy doktryna spraw jasnych (acte clair), to Trybunał może orzec postanowieniem z uzasadnieniem po powiadomieniu sądu krajowego i wysłuchaniu uwag wszystkich podmiotów postępowania. Z uwzględnieniem powyższych zastrzeżeń, procedura przed TS w przypadku pytań prejudycjalnych obejmuje również część ustną, chyba że TS uzna odmiennie (jeśli uprawnione podmioty nie domagają się wysłuchania).
(…)
… Praw Obywatelskich, wybierany przez Parlament Europejski, jest uprawniony do przyjmowania od każdego obywatela Unii lub każdej osoby fizycznej bądź prawnej mającej miejsce zamieszkania lub statutową siedzibę w Państwie Członkowskim skarg, które dotyczą przypadków niewłaściwego administrowania w działaniach instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii, z wyłączeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wykonującego swoje funkcje sądowe. Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich bada te skargi i sporządza sprawozdanie na ich temat. Zgodnie ze swoimi zadaniami RPO przeprowadza dochodzenia, które uważa za uzasadnione, bądź z inicjatywy własnej, bądź na podstawie skarg przedstawionych mu bezpośrednio lub za pośrednictwem członka Parlamentu Europejskiego, chyba że podnoszone fakty…
… (pierwszoinstancyjnego). Inne strony postępowania mogą w terminie zawitym dwóch miesięcy od doręczenia odwołania (odwołanie doręcza się wszystkim stronom) złożyć odpowiedź na odwołanie. W odwołaniu można domagać się uchylenia wyroku w całości albo w części (tj. wydania wyroku kasatoryjnego) bądź uwzględnienia w całości albo w części żądań przedstawionych w pierwszej i stancji (tj. wydania wyroku reformacyjnego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)