Procedura sporządzania uzasadnień różnych decyzji procesowych przez organy procesowe-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 511
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Procedura sporządzania uzasadnień różnych decyzji procesowych przez organy procesowe-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Przedstaw procedurę sporządzania uzasadnień różnych decyzji procesowych przez organy procesowe (postanowień, wyroków i zarządzeń). Zasadą jest, że wyroki uzasadnia się na piśmie na żądanie strony procesowej (art. 423$1). Z urzędu uzasadnia się wyroki:
- wszystkie sądów II instancji i wydane na skutek kasacji (art. 457$1 i art. 518)
- gdy zostało zgłoszone zdanie odrębne (votum separatum) (art. 114$1)
Wyroki z zasady uzasadnia się ustnie, chyba że strona w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia wyroku złoży wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Sporządzenie uzasadnienia z urzędu (np. z powodu zgłoszenia zdania odrębnego - art. 114 $3) nie zwalnia stron z obowiązku złożenia wniosku o doręczenie uzasadnienia. Wniosek składa się na piśmie. Obowiązek uzasadnienia wyroku na piśmie obejmuje całość orzeczeń, bez względu na to, która ze stron złożyła wniosek. Uzasadnienie ma charakter aktu prawnego.
Wyrok z uzasadnieniem doręcza się stronie, która złożyła wniosek na podstawie art. 422. Jeżeli sprawę rozpoznano z wyłączeniem jawności ze względu na ważny interes państwa, zamiast uzasadnienia doręcza się zawiadomienie, że uzasadnienie zostało sporządzone; zostaje ono dołączone do akt i strona może się z nim zapoznać w sądzie. Postanowienia uzasadnia się zawsze na piśmie, z tym że nie wymaga uzasadnienia zarówno dopuszczenie dowodu jak i uwzględnienie wniosku, któremu inna strona się sprzeciwiła, chyba że orzeczenie podlega zaskarżeniu (art.98 $3). Uzasadnienie postanowienia o przedstawienie zarzutów sporządza się na piśmie tylko na żądanie podejrzanego (art. 313 $3). Nakazy karne uzasadnia się zawsze (art. 504 pkt 6).
Zarządzenie wymaga pisemnego uzasadnienia jedynie wówczas, gdy podlega zaskarżeniu (art. 99 $2).
Sporządzenie uzasadnienia orzeczeń i zarządzeń rozstrzyga zawsze ustawa (art. 459 $1-3, 465 $1-3, 466 $1). ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz