Problemy w zarządzaniu kadrami- opracowanie

Nasza ocena:

5
Wyświetleń: 462
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Problemy w zarządzaniu kadrami- opracowanie - strona 1 Problemy w zarządzaniu kadrami- opracowanie - strona 2 Problemy w zarządzaniu kadrami- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Dobór kadr
Jednym z najistotniejszych elementów rozwoju oraz istnienia każdego przedsiębiorstwa jest pozyskiwanie odpowiedniej kadry na poszczególne stanowiska. Doborem można nazwać zespół działań mający na celu pozyskiwanie odpowiednich ludzi do organizacji i doprowadzenie do właściwej obsady wakujących stanowisk pracy. Aby zapewnić firmie ciągłe i efektywne funkcjonowanie, proces doboru powinien zapewniać odpowiednią liczbę pracowników (aspekt ilościowy) z odpowiednimi kwalifikacjami (aspekt jakościowy) oraz w określonym wymiarze czasu na właściwych stanowiskach (aspekt strategiczny).
Procedura doboru musi być zespołem zharmonizowanych działań tworzących jedną całość. Ze względu na to do podstawowych etapów doboru można zaliczyć rekrutację, selekcję oraz wprowadzenie kadr do pracy. Każdy etap oczywiście powinien zostać wcześniej odpowiednio przygotowany i opierać się na założeniach odpowiednich planów kadrowych oraz na analizie potrzeb. Jak już wspomniano, dobór jest odpowiedzią na konkretne potrzeby danej organizacji. Ze względu na charakter tych potrzeb można je podzielić na strategiczne (np. reorganizacja struktury organizacyjnej, tworzenie nowych stanowisk pracy), pilne okresowe (np. taktycznie zamierzone odejścia, emerytury), operacyjne ruchy kadrowe (np. przeniesienia, awans) oraz inne losowe (np. podział zadań, zastępstwa). Niemniej bez względu na źródło powstania potrzeby dobór ma zawsze na celu takie wyselekcjonowanie odpowiednich kandydatów, aby poziom ich potencjału zawodowego oraz doświadczenia najściślej odpowiadały wymaganiom danego stanowiska pracy, kulturze organizacyjnej firmy oraz ustalonym wzorcom zachowań w przedsiębiorstwie. Selekcja pracowników w firmie KULAS jest prowadzona metodami:
doboru segmentowego (wąskiego). Firma określa szczegółowy charakter danego pracownika, jego cechy, umiejętności i specjalizacje, określa wąski segment rynku pracy (grupę pracowniczą), z którego zamierza pozyskiwać określonych pracowników. Metody te zwykle stosuje się w doborze na stanowiska kierownicze i specjalistyczne;
doboru szerokiego. Pozyskiwanie kadr jest realizowane na ogólnym rynku pracy, stosuje się je do doboru mniej wykwalifikowanych pracowników bądź na niskie stanowiska pracy w strukturze przedsiębiorstwa.
Metodą doboru segmentowego przyjmuje się pracowników na stanowiska: kierownik szkółki, kierownik obory, brygadzistka, mechanicy, księgowa. Natomiast metoda doboru szerokiego jest wykorzystywana do pozyskiwania pracowników na stanowiska: kierowca maszyn rolniczych, ogrodnicy, obsługa obory.
Dodatkowo firma zatrudnia pracowników sezonowych do: sadzenia i oczkowania krzewów.
Aby uzyskać wysokie plony, jakość mleka (parametry mleka spełniają normy Unii Europejskiej w 200%) firma KULAS współpracuje z naukowcami z Wrocławia i Krakowa.


(…)

… właściciel jest wyjściem naprzeciw problemom finansowych w rodzinach rolników gdzie pracuje tylko jedna lub dwie osoby.
Firma chcąc polepszyć warunki pracy gwarantuje opiekę medyczną, okresowe badania lekarskie. Nie ukrywamy też, że praca w firmie KULAS jest w swego rodzaju nobilitacją gdyż firma ta znana jest w okolicy jako najlepsza. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tą firmą jest sąsiedztwo miasta…
… na efektywność tych organizacji jest integracja społeczna jej uczestników wokół strategii oraz celów. Proces integracji obejmuje te wszystkie interakcje pomiędzy składowymi częściami czy grupami, które prowadzą do powiązania, kooperacji, koegzystencji, dostosowania się czy do rozwiązywania konfliktów. Procesy te występują w każdym typie zbiorowości - od grupy społecznej do organizacji. Proces integracji…
… jest to widoczne w województwie opolskim gdzie odsetek ludności posiadających podwójne obywatelstwo jest największy;
nienormowany czas pracy, który jest sprzeczny z Kodeksem Pracy.
5

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz