Problemu efektywnej alokacji kapitału

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Problemu efektywnej alokacji kapitału - strona 1 Problemu efektywnej alokacji kapitału - strona 2

Fragment notatki:

Istota problemu efektywnej alokacji kapitału.
Alokacja kapitału - zawsze występuje na giełdzie. Kapitał przemieszcza się tam, gdzie stopa zwrotu jest przewidywalnie wysoka. Wynika to z oczekiwań akcjonariuszy względem korzyści np. wprowadzenie nowych technologii, czy uzyskanie zezwoleń przez firmę powoduje spekulacje i poruszenie na giełdzie. Działając na rynku musimy przestrzegać reguł alokacji kapitału. Zbyt mała stopa zwrotu spowoduje, że akcjonariusze od nas odejdą, obniży się nasza wycena, będzie nam trudniej o kredyt i co za tym idzie coraz trudniej pozyskać nowy kapitał.
Migracja jest bardzo istotna, więc próbuje się na nią wpłynąć technikami promocyjnymi. Spółki często chwalą się wszystkim czym tylko się da i promują swoją firmę na wszystkie możliwe sposoby - trzeba jednak pamiętać, że reklama taka nie zawsze odpowiada temu, co przedstawia stan faktyczny. Najczęściej zachęty takie mają na celu jedynie spekulację i manipulację akcjonariuszami.
Migracja jest swoistym rodzajem gry między kapitałodawcami i kapitałobiorcami.
Kapitałodawcy posiadają „nie przejedzone” środki finansowe i chcą lokować kapitał w innych częściach gospodarki. Kapitałodawca kieruje się przede wszystkim chciwością i pragnieniem zysku, nie zawsze jednak zdaje sobie on sprawę z ryzyka. Im wyższy jest zysk tym większa jest zmienność zysku i co za tym idzie współczynnik ryzyka.
Akceptacja rynku jest sprawą indywidualnego podejścia i jest mechanizmem psychologicznym. Trzeba pamiętać, że jeśli zakup akcji naszej spółki wiąże się z dużym ryzykiem, to musimy zaoferować akcjonariuszom odpowiednio wysoki zysk.
Kapitałobiorcy także pragną zysku i akceptują ryzyko. Zarówno kapitałodawcy jak i kapitałobiorcy mają wizję zysku jednak wizja kapitałobiorców musi pociągać za sobą większą zyskowność, by nastąpiła alokacja. Oczekiwania ryzyka obu stron łączą się i dochodzi do wyceny biznesu i kapitału.
Stan nierównowagi:
Nadwyżka idei (wizji) w stosunku do kapitału - kapitał nie dostatecznie finansuje gospodarkę, następuje ostra walka o kapitał. Oczekiwana stopa zwrotu jest wtedy wysoka. Trzeba przekonać kapitałodawców, że wzrost będzie wysoki
Niedobór idei - nadwyżka kapitału - komfort dla przedsiębiorców, którzy mogą swobodnie zarządzać swoimi projektami.
Na giełdzie dokonuje się bezustannie wycena idei i kapitału.
Uczestnicy giełdy:
Fundusze inwestycyjne - większość systemów opartych jest na funduszach emerytalnych, które są funduszami inwestycyjnymi.
Banki - lokują one część swoich nadwyżek inwestycyjnych na giełdzie. Banki są trzykrotnie większe od całej gospodarki polskiej - jest to potężny kapitał, który może w znaczący sposób wpływać na ceny giełdowe.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz