Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. 12.1 Uwagi wstępne. Historia: -instytucja znana już w 20-leciu międzywojennym (konstytucja 1921r. i 1939r.) -ponadto w tzw. Małej Konstytucji z 19 lutego 1947r.
- a także w strukturze władz na uchodźctwie
-początkowo planowana także w Konstytucji PRL, zrezygnowano z tej instytucji na rzecz kolegialnej Rady Państwa
- powrót do tradycji instytucji prezydenta w ramach konsekwencji porozumień „okrągłego stołu” - nowelizacja Konstytucji z 7 kwietnia 1989r. (Prezydent PRL)
-później - nowela konstytucyjna z 29 grudnia 1989r. (Prezydent RP)
-jednoosobowa prezydentura utrzymana także w Małej Konstytucji z 17 października 1992r,
A także w Konstytucji z 2 kwietnia 1997r. Ewolucja: - początkowo sytuowała się ona w ramach klasycznego systemu parlamentarno- gabinetowego (konstytucja 1921r.) -następnie w ramach systemu rządów prezydencko- parlamentarnych (konstytucja 1935r.)
- w okresie powojennym w PRL (do 1952r.) prezydent był jednym z organów państwa, którego pozycję wyznaczały wzory recypowane z sowieckiej konstytucji
-po 1989r. zmiana pozycji prawno-ustrojowej - musiała odpowiadać nowej sytuacji politycznej w kraju - w sytuacji przejściowej Prezydent PRL miał pozycję dość silną, władcza prezydentura, jednak nie można stwierdzić aby został on usytuowany w ramach jakiegoś konkretnego modelu ustrojowego. (prezydenci w tym okresie - W. Jaruzelski - sprawowany bardziej w kierunku prezydentury w modelu parlamentarno- gabinetowym, L. Wałęsa- bardziej model prezydencki.) Taka sytuacja była dopuszczalna ze względu na małą precyzyjność noweli. Prowadziło to do kryzysów konstytucyjnych.
-w celu wyeliminowania takich kryzysów uchwalono tzw. Małą Konstytucję (główny cel- usprawnienie działalności naczelnych władz państwa) - cel ten spełniła połowicznie. Doświadczenia z prezydentury w okresie małej konstytucji zasadniczo wpłynęły na uregulowanie instytucji prezydenta w obecnej konstytucji. konstytucja z 1997r. znacznie reguluje zakres uprawnień prezydenta w porównaniu do rozwiązań w MK z 1992r.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)