Prezentacja firmy "Tarnokop" - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1463
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prezentacja firmy Prezentacja firmy Prezentacja firmy

Fragment notatki:

PREZENTACJA FIRMY P.P.H. „TARNOKOP” S.A. W TARNOWIE 4.1. Zarys historyczny - informacje ogólne Początki Firmy „Tarnokop” sięgają roku 1911, kiedy średnie zatrudnienie wynosiło 40 osób a główną działalnością tkz. „KOPYCIARNI” była obróbka drewna. W latach międzywojennych jej właścicielami byli Żydzi, a w czasie II Wojny Światowej Zakład przeszedł pod zarząd niemiecki. Niemcy przestawili go głównie na produkcje podeszw, kopyt do drewniaków i innych akcesoriów obuwniczych z drewna. Na mocy dekretu o nacjonalizacji przemysłu, zakład przeszedł w 1949 roku na własność państwa. Na lata 1959-1960 przypada duża modernizacja i rozbudowa Zakładu. Jednak prawdziwy szczyt inwestycyjny przypadł na lata 60-te, kiedy to, coraz bardziej zaczęto specjalizować się w branży obuwniczej. Zamiast drewna zaczęto wdrażać nową technologię - obróbki tworzyw sztucznych, które były tańsze i łatwiej dostępne a ich największa zaletą było to, że odpady z tworzyw sztucznych można ponownie wykorzystać w produkcji, czego nie da się zrobić z drewnem. Lata następne obfitują w zmiany w sferze ekonomicznej, co postaram się przybliżyć w następnym punkcie moich rozważań, tutaj pozwolę sobie na refleksję:
Jakże rożni się dzisiejsza „KOPYCIARNIA” zatrudniająca ponad 370 pracowników od tej sprzed 90-u lat.
Dziś przedmiotem jej działalności jest produkcja, handel i świadczenie usług w kraju i za granicą w zakresie:
produkcji elementów spodowych do obuwia, dodatków obuwniczych z tworzyw sztucznych i termoplastycznych,
działalności handlowej: hurtowej i detalicznej obuwia, dodatków obuwniczych i innych,
świadczenia usług w zakresie obróbki drewna, tworzyw sztucznych i metali,
zagospodarowanie odpadów tworzyw sztucznych.
4.2. Zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania działalności Spółki Od kilku lat polska gospodarka znajduje się w stanie transformacji (proces przejścia od gospodarki centralnie planowanej do gospodarki rynkowej). Ten zapoczątkowany na początku lat 80-tych proces obumierania rozwiązań typowych dla systemu finansowego gospodarki nakazowo-rozdzielczej rzutuje na stosunki ekonomiczne, polityczne i społeczne jeszcze do dzisiaj. Kryzys gospodarczy, który się wówczas rozpoczął przejawiał się w szczególności w załamaniu wzrostu gospodarczego, narastającym zadłużeniem zagranicznym, spadku produkcji, powstaniu przymusowych oszczędności gospodarstw domowych, nadwyżce popytu, spadku podaży i pojawieniu się deficytu budżetowego. Zjawiska te nasilały się a Przedsiębiorstwa Uspołecznione wykazywały większe wydatki niż dochody.
Punktem zwrotnym były lata 1989-1993, które doprowadziły do istotnych przekształceń o charakterze makroekonomicznym, pociągając za sobą inflację, recesję i kreowanie przez przedsiębiorstwa państwowe dodatkowej płynności przez tworzenie kredytu towarowego. Rok 1993 niesie ustanowienie ustaw: „o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków” mającą rozwiązać problem złych długów, „o powszechnej prywatyzacji” oraz wprowadzenie podatku VAT zbliżając polski system fiskalny do zachodniego, nie znaczy to jednak, że wszystkie problemy zostały już zażegnane. W dalszym ciągu trwa prywatyzacja instytucji finansowych, fuzja banków, restrukturyzacja banków i przedsiębiorstw mająca na celu budowę rynkowego systemu finansowego, w którym pieniądz stał się podstawowym wyznacznikiem aktywności podmiotów gospodarczych. Z roku na rok powiększała się liczba objętych procesem przekształcania przedsiębiorstw, które zmieniano na Spółki Skarbu Państwa, których udziały czy

(…)

… polityce cenowej firma kieruje się zasadami elastyczności i selektywności (zróżnicowania), posługując się przy tym ogółem znanych form (narzędzi) zwiększających jej konkurencyjność w stosunku do rywali (kredyt kupiecki, weksel, skonto, opust, kompensata obuwiem i inne). Z uwagi na duże koszty stałe, Spółce trudno jest konkurować cenowo na rynku. Stąd Spółka wykorzystuje swą wysoką pozycje na rynku…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz